Avatar uživatele
Mili @

Co víte o relikviáři svatého Maura?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4218 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

Relikviář svatého Maura je významná románská památka pocházející z první třetiny 13. století. Jedná se o druhou nejcennější památku v České republice (po českých korunovačních klenotech)[1] a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku uloženou na českém území.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/R elikvi%C3%A1%C5%99_svat%C3%A9h o_Maura

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Relikviář svatého Maura je výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Co do hodnoty, je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty, přestože je starší a umělecké práce jsou zde provedeny ve větším rozsahu.
Jako jediný stojí v typologické skupině domečkových, tumbových relikviářů, relikviář sv. Maura mimo působnost církve, zbývající jsou využívány k liturgickým účelům.
Relikviář sv. Maura měl velice pohnutý osud. Jeho objevení v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. stol. v tehdejším Československu. Jeho záchrana probíhala od roku 1991 do roku 2002. Restaurování relikviáře sv. Maura nemá ve světě obdoby. Žádný ze zbývajících domečkových relikviářů nebyl nikdy restaurován v takovém rozsahu jako relikviář sv. Maura. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Zdroj: http://www.zamek-becov.cz/reli kviar-sv-maura/

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost