klarkao

Co to znamená nouzový stav vyhlášený vládou?

Měl by být vyhlášen dnes od deváté hodiny, ale co to znamená? Nějaká změna např. v provozu různých institucí?
PS: Google mi z neznámých důvodů nefumguje :/

Nejlepší odpověď
marci1

Nouzový stav vyhlašuje vláda v případě živelné nebo průmyslové katastrofy, kdy jsou ohroženy životy, zdraví, majetek občanů či vnitřní bezpečnost. Mohou být omezena práva občanů. Nouzový stav může být vyhlášen na dobu až 30 dnů.
Doplňuji:
Dnes vláda vyhlásila nouzový stav pro všechny české kraje, mimo Pardubického od 21,00 hod.

Další odpovědi
suaeda

Jen doplním že za krizových stavů „Stav nebezpečí“ nebo „Nouzový stav“ jsou vyhlášena určitá opatření ke zvládnutí krizové situace
rozhodnutí o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace,
nařídit bezodkladné provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení
nařídit hlášení přechodné změny pobytu osob,
nařídit použití občanů povinných civilní službou k realizaci krizových opatření,
nařídit vykonávání péče o děti a mládež, pokud tuto péči nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče nebo jiný zákonný zástupce,
zajistit přednostní zásobování dětských a zdravotnických zařízení a ozbrojených bezpečnostních a hasičských záchranných sborů,
zabezpečit náhradní způsob rozhodování o dávkách sociálního zabezpečení (péče) a jejich výplatě.

JájsemRaibek

a já ještě doplním, že pokud je vyhlášen nouzový stav, mohou se přijímat opatření bez toho, aby byly legislativně schvalovány.
Např.: co se týče různých úprav atd. jindy by se muselo čekat na zákonné lhůty, vyjádření dalších zúčastněných stran. Jednoduše nyní pouze oznámíš že potřebuješ to a to, úřad to schválí a můžeš začít provádět.

pusinka50

Také jen doplním, že při vyhlášení nouzového stavu se zvyšují pravomoci policie a hasičských sborů