Mp2

Co to znamená „mechanik-četař“ ?

Jaký je rozdíl mezi mechanikem a mechanikem-četařem, když přitom dělají stejnou práci a mají i stejné povinnosti ?

Původně jsem si myslel, že je to nějáký mechanik, který pokud je potřeba, sedne do auta a jede řešit problém někde v terénu nebo nemá stálé pracoviště. Tak to ale není.

Odpovědi
cochee

V ČSSR, kdy se naše armáda jmenovala ČSLA, byl četař mechanik voják hodnosti četaře s pracovní specializací mechanik; takových slovních spojení hodnosti s pracovním zařazením bylo více. V dnešní době armáda taková spojení nepoužívá, nemýlím-li se. Pokud toto slovní spojení někdo použije v současnosti, jde o náhodu, jako např. viz Zdroj: a jde o mechanika a zároveň vedoucího malého pracovního kolektivu – čety.

Zdroj: https://www.csad­vs.cz/?post_ty­pe=document&p=7689

aevul

Tipnul bych, že je to předák, mistr, vedoucí…, který má na starosti četu mechaniků.

aevul

cochee: nebývalo to v armádě obráceně? Napřed hodnost, pak specializace? Např. Vojín – střelec z tanku.

cochee

Bylo, tak jak to píšu ve své odpovědi. Pokud tazatel trvá na pořadí slov, pak mou část odpovědi o armádě nebrat v potaz a bude to asi to druhé.