Avatar uživatele
EKSOT123

Co slaví slavík? Poznáte tohoto ptáčka zpěváčka?

Kámoš mě říkal, jak je ten svět zkaženej. Že i ti ptáci myslí jen na jedno, a jen proto zpívají. Že by se během celého dne, od rána až do setmění, nenašly i jiné důvody ke zpěvu?

  1. Proč nebyla nazvána slavíkem třeba kvíčala?
  2. Jsou u vás slavíci, nebo jste je někdy slyšeli? Já měl to štěstí pracovat nějaký čas u delty Ohře, kde každoročně v hojném počtu hnízdí.
  3. Poznáte podle zpěvu tohoto ptáčka? Schválně jsem vybral nahrávku bez latinského názvu. U nás na Vysočině se vyskytuje v hojném počtu.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=NW1ZGdK1SWk

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap před 1883 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Občas ho zaslechnu, někdy je u vidět. Pamatuji však doby, kdy jich bylo podstatně více. A zpěv, je jejich přirozený projev.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Slavík nic neslaví. Se slávou nemá nic společného., Bohužel, ani kvíčala.

Každý jedinec nevnímá řeč ptáků stejně, ale je třeba si uvědomit, že jejich názvy vznikly jinak.

Podobná slova jsou často homonyma, takže mají jiný původ. Sláva pochází od jiného základu než slavík. Sláva od *slaviti *sluti – slouti, být proslavený, být slavný.

U slavíka je to jinak. Slavík, slavíček, slavičí. Všeslovanské slovo. .Praslovanské *solvьjь (s obměnami příp.) je odvozeno od *solvъ ‘žlutošedý, žlutohnědý’(srov. ruské solovój tv. (o koni)) z ie. *sal-u̯o-, z něhož je i stislandský sǫlr ‘špinavý’, starohornoměmecký salo ‘špinavě šedý’,nizozemský , v jdalších jazycícn .zaluw ‘tmavě žlutý’, salw ‘ubohý, podlý’, vše od *sal‘ špinavý,špina­vě šedý’"

Neuvědomuji si, jak „zpívá“ kvíčala, ale souvisí se slovese kvikat, které je původu onomatopoického. . Drozd kvíčala občas mezi zvuky vtrousí stoupající tuí (kví), podle kterého získal jméno. I tento drozd však umí, když má tu správnou náladu, zazpívá,.

V. Machek: Etymologický slovník

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zbyndo

Stretne sa bocian s ježkom, ježko niečo papal, bocian mu hovorí:ahoj jež, ješ?Ježko odpovedá:Ahoj bocian,bocian?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kelley

Na videu je chocholouš obecný, u nás dříve hojný, nyní v ČR kriticky ohrožený. Kvíčala je druh drozda a nemá se slavíkem nic společného. Slavíci u nás jsou, dokonce několik druhů, ale jsou poměrně vzácní. Asi jsem ho někdy slyšel (obecného), ale nejsem si úplně jist. Viz např. zde a vyhledat pozorování „slavík obecný“: http://birds.cz/a­vif/obs_new.php

Upravil/a: kelley

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Kelley, děkuji. Už jsem psal zde v diskusi, že jde o skřivana lesního, ale chápu, že ta chocholka klame. Je to i v diskusi k videu, bohužel rusky. Dokonce je možné,že skřivani jsou s chocholoušem blížeji příbuzní, nevím- nemůžu teď hledat,nemám už volné jednotky na internet. I hlas chocholouše bys určitě našel na netu. Nejlíp podle latinského názvu. Já si to tedy jistě najdu- až budu zas mít internet.
Samozřejmě, že kvíčala je drozd.Psal jsem to proto, že jsem si myslel, že slavík je od slova slavit. Tedy oslavovat Boha jako král pěvců. To by se pro kvíčalu moc nehodilo, naopak by to byl výsměch. Ale jak píše Annas, původ slova je jiný.

před 1877 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Annas díky. O ruském názvu „solovéj“ jsem věděl a bylo mi to divné. Takže žlutošedý. Ale stejně si myslím, že je dobré, že v Česku je to slavík. Představoval jsem si, že se nějaký expert pustí do analýzy různých pohnutek, které ptáky za celý den ponoukají ke zpěvu. A jestli to má jen materiální rovinu, nebo je v tom třeba i tušení Stvořitele. Možná by to byla legrace. No nic. dnešní doba má jiné starosti.
Ta nahrávka je od skřivana lesního, je to i v komentářích pod videem. Tento bráška polního skřivánka-vrzálka bývá označován za největšího pěveckého konkurenta slavíků.

před 1882 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Já se moc v druzích ptáků nevyznám. Jen sleduji v zimě ty, jež navštěvují krmítko.

před 1882 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

Slavík vydává nezaměnitelný zvuk (říká se že slavík tluče).

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Zbyndo, to je moc pěkný. Akorát mě u toho napadlo, jakože by moje otázka měla být nějak mimo realitu. Mimo dosah lidského rozumu. S tím ale nesouhlasím, naopak by podle mě k tomu mohly dost říct i malé děti.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Drap, nakonec jsem se rozhodl dát palec právě za ten přirozený projev. Jenže právě o to v otázce šlo a podle mě by o tom bylo možné dlouze přemýšlet.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Drap -přirozený projev? Člověk taky dělá spoustu věcí a taky to můžem nazvat přirozený projev. Vše ale má své pohnutky apod.
Pozn.: V odkazu Youtube samozřejmě není hlas slavíka.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Slavík: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qbc5ba85dvU
Přiznám se, že jsem ho nikdy, než u té Ohře neviděl. Zas úplně běžný asi slavík nebude.

před 1883 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek