Yanger

Co si myslíte o zvyšujícím se počtu autistů?

Jaký je Váš názor na zvyšující se počet diagnostikovaných autistů v ČR (asi každé sté dítě) a kolik autistů kolem sebe znáte? Kolik znáte rodičů o takové dítě pečujících?
(Já jako rodič nízkofunkčního autisty mám velice zkreslenenou představu,díky prostředí v kterém se pohybuji, a zajímal by mě běžný pohled.)Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
Kepler

Na toto téma zde již diskutováno bylo, snad pomůže tento odkaz: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/to-by-me-zajimalo-proc-pribyva-autistickych-deti

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě že jich musí přibývat. Je to logické. Za mých mladých let nikdo nebyl autista. Alespoň žádného jsem neznal, ani o něm neslyšel. Až se začalo diagnostikovat, tak jejich počet stoupá.

dejavu

Hluboce mne to znepokojuje a mrzí mne, že nikdo neudělal ani statistiku pro výskyt autistů v ČR.
Na stránkách APLA je četnost výskytu zde citovaná takto: „Epidemiologické studie uvádějí 15 – 25 případů autismu na 10 000 narozených dětí (podle šířky diagnostických kritérií). Potencionálně tedy žije v České republice 15 – 25 000 osob s autismem.“
Překvapil mne i terapeut NAUTIS, který mi tvrdil, že statistiky se nevedou a nárůst onemocnění není, jen se zlepšila diagnostika. Cituji ho: „Vycházíme z čísel WHO (Světová zdravotnická organizace), která udává výskyt 1–2 procenta. Konkrétní statistiky v ČR neexistují.“
Sama nárůst autistů v okolí i zdravotnických a sociálních zařízeních pozoruji, praktikovala jsem v Motole i v Dobřanech na dětské PL, tak mám představu, jak to tam vypadalo dříve a kolik tam bylo autistů. Když se na to dotazuji nyní, odbydou mne statistikami WHO a bajkou o lepší diagnostice autismu a že to tak jen vypadá a ve skutečnosti jich nepřibývá, ale já vidím, že ano.
MUDr. Hrdlička, který se jím zabývá v Motole, mi sdělil toto: „Údaje o současné prevalenci autismu 1 – 1,5% pocházejí ze zahraničních epidemiologických studií, v žádném státě nejsou údaje zdravotních pojišťoven tak přehledné a kompletní, aby se z nich dala určovat prevalence. Jde mimo jiné o to, že diagnostikou autismu se jak u nás, tak i ve světě zabývají nejen veřejná zdravotnická zařízení, která spadají do systému veřejného zdravotního pojištění, ale také soukromá zdravotnická zařízení, psychologická centra a speciální pedagogická centra, která nejsou součástí pojišťovenského systému. Takto stanovené diagnózy by se pak do žádné statistiky pojišťoven nepromítly.“
Je s ním rozhovor zde, kde udává, pokud to novináři nepřekroutili, že autismem trpí každé 70. dítě, ale statistické údaje mi, bohužel, neposlal, takže ten zmiňovaný výzkum jsem neviděla http://zpravy­.idnes.cz/autis­mus-studie-pokrok-zmizely-rodic-studie-fnl-/domaci.aspx?c=A170405­_203909_domaci_hro
Myslím, že 1. krokem je změřit ten nárůst a neskrývat ten problém pod koberec a pak směrovat výzkum do příčinných souvislostí.

Nuk nuk

Já si osobně nemyslím, že by počet autistů v poměru k ostatní populaci narůstal nějak dramaticky. Autisté tu byli vždycky, jen se to tak nejmenovalo, autismus třeba ještě nebyla popsán a později, kdy už ano, se diagnostika také postupně vyvýjela.
Na druhou stranu jsou tu určité faktory, které mohou jejich počet zvyšovat.

  1. Jsou vidět. Za mých mladých let se lidé s různým postižením mezi námi zdravými moc nepohybovali. „Dokonalá“ socialistická společnost totiž nemohla snést, že by někdo měl nějakou vadu, takže lidé nápadným – nízko a středně funkčním autismem žili obvykle v ústavech.
  2. Diagnostika je přesnější. Člověk s vysoce funkčním autismem nebo Aspergerem byl dříve považován třeba za introverta, v horším případě za podivína, ale ne vždy byl diagnostikován a ne vždy se k němu tedy přistupovalo jako k člověku (dítěti) s nějakým postižením.
  3. Pak jsou tu samozřejmě i vlivy, které mohou skutečně jejich počet zvyšovat. Jako asi nejsilnější vidím vyšší věk matek při těhotenství a porodu. Já jsem sice také měla děti relativně pozdě a autista není ani jedno, ale určitě se u starších rodiček to riziko zvyšuje. Pak jistě různé druhy znečištění a kontaminace všeho, v čem žijeme, konzumujeme a v neposlední řadě i UV a radioaktivní záření. Berte v potaz, že většina dnešních rodičů zažila např. Černobyl.

Paradoxně bych nejmenší vinu viděla v očkování dětí, které je dnes částo obvyňováno ze vzniku autismu. Ačkoliv vím o pár případech, kde je rodič přesvědčen, že za to může vakcína, osobně si myslím, že ta možná jen spustila něco, k čemu už byla dispozice nebo způsobila horší formu něčeho, co už beztak bylo. Ale to je jen moje domněnka a navíc je to malé procento z celkového počtu lidí trpících autismem.

bolak

Od té doby co Šumimu ujela lyže už to nějak nesleduju.

zjentek

Já myslím, že 100% zdravej člověk 21. století už pomalu začíná bejt tak nějak nasr*nej na tu „školskou inteligenci“, nebo co to z nás dělá lidi, no a tak do toho jde!