Rokio

Co si myslíte o knize Babička od Boženy Němcové?

Mně se tato kniha velmi líbí, protože se tam všichni k sobě chovají dobře, jsou na sebe hodní, krásně je zde vykreslen venkov – prostě je to ráj na zemi. Jediné, co si mi na tom nelíbilo, že babička na konci umřela, což se našemu češtináři naopak líbilo, protože ji neměl rád. Chudák babička.

Nejlepší odpověď
quentos

Pěkná kniha, ale v páté třídě ZŠ, kdy jsem ji přečetl, jsem ji ještě nebyl schopen pořádně ocenit (i když se mi už tehdy docela líbila), takže se k ní určitě někdy ještě vrátím a přečtu si ji znovu, tentokrát už bez pachuti povinnosti.

Další odpovědi
annas

Babičku jsem četla rovněž jako dítě, nějak jsem ji moc „nebrala“.
Když jsem se k ní vrátila v dospělosti, dívala jsem se na ni jinak.

Kniha je jistým způsbem nadčasová, ukazuje vlastnosti nejen venkovanů, ale i vrchnosti, způsob jejich života, staré zvyky atd. I když je postava babička idelizovaná, tak by měla nějak vypadat, přesto zaujme svou dobrotou, laskavostí, moudrostí prostého venkovského člověka.

To, že babička zemřela, je koloběh života. O tom, že ji měli rádi chudí i bohatí, svědčí slova kněžny: „Štastná to žena“.

Dismas

Nám to naše češtinářka zakázala číst, že si to prý máme přečíst, až budeme starší. Jako poslušný student (a lenoch) jsem ji rád poslechl.

Kelt

I když je to kniha určena jako povinná literatura základních nebo středních škol, vychutnat si ji může až v dospělém věku. Až pochopí trochu historii, život a pod. Hlavní hrdinka na konci umírá, je to smutné, ale patří to tam.

xxx3

nechci hodnotit samotnou knihu, nicméně si myslím, že Babička je jednou z nejhorších součástí povinné literatury, která akorát diskvalifikuje literaturu v očích začínajících čtenářů. Tohle dílo nutit jedenáctiletým dětem je zločin, nebo snad něco podobného, jakoby se měly děti dívat na filmy od Věry Chytilové (kterou jinak uznávám jako výbornou filmařku).