zjentek

Co si myslet o lidstvu, které si do řad vlastního vedení volí šašky a kašpary bez důstojnosti?

To už je snad jakýsi trend, neboco… Tak jsem si nyní přečetl jednu z mnoha „perel“ prezidenta USA, tu o vyléčení jeho syna z kovidu během 15 minut. Právě aktualita. Hloubavý člověk zapřemýšlí, zda nejde fakt o kašpara. Bliká mu kontrolka. Soudný člověk dojde k závěru, že o kašpara jde. Jinou šanci soudný člověk prostě nemá, pokud tedy nechce lhát sám sobě a trápit se společností, ve které žije a mít z ní rakoviny atd. Už není možno utéct do přírody, vyhubili jsme ji. Přesto lze nahlížet (jak vidíte – můj případ) na naši společnost optimisticky. A to se vyplatí. Mrzí mne však trošičku, že prezident Spojených států a zároveň nejvyšší důstojník planety se chová a demonstruje svou sílu obdobně „buransky“, jako třeba i světově zcela bezvýznamný, český kašpar Kalousek (nakrást si z nikoho star nedělá, naopak). Je to strašná škoda, tohleto… budiž nám země nakloněna.

Neuteklo mi, že zde na serveru jsou „jistí moudří“ lidé a to mmne nutí položit podotázku: Vy, o kterých je řeč, ano, vy… Máte nějaký zvláštní důvod nekandidovat na pozice vedení naší země? Nebo jste prostě a jednoduše jen líní? Psát umíte bezvadně a jsem si jist, že i číst, mluvit a chápat. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

No co? Protože sami voliči jsou z valné části taky šašci a kašpaři. Manipulovatelní a bez vlastního názoru. To je vše.

Další odpovědi
Gonfaloniér

Není z čeho vybírrat. Třeba Biden není žádná výhra. Taky má za sebou pár perliček. Řekl takovou nějakou kravinu, něco ve smyslu, že ti z černých, kteří ho nevolí, nejsou černí… :D Asi se snažil zapůsobit na ty aktivisty, kteří se v té době rozjížděli. A takových blbostí řekl víc i v narážkách na BLM – snažil se toho využít. K napadení a urážkám se taky uchyluje.
Tím ovšem nefandím Trumpovi (nepodporuji nikoho).

Alesh

Musíš pochopit jednu věc, že prezident spojených států je pouhý dosazený manažer, on toho věru moc nerozhoduje. Jeho volba je především divadlo pro lidi.
Jinak ten trend je vcelku dneska takový, že se do řídicích funkcí prosazují a dosazují lidé, u kterých se neřeší, CO říkají, ale JAK to říkají.

ivzez

Podle mne by se „tam“ nikdo jiný než „šašci a kašpaři bez důstojnosti“ nehnal.
Rozumní lidé mívají na práci rozumnější věci.

Ametyst

Dokud si je lidstvo volí samo, je to vždycky lepší, než když vládnou nevolení. To se pak lidi nestačí divit.

led

Vy veríte, že si naozaj zvolíte toho, koho chcete vy a nie výber tých už vybratých, ktorých vám ponúkajú?
Kandidátka je zoznam vopred vybraných ľudí pre dané posty, ktorí súhlasia s im nastoleným postupom a politikou.

Gonfaloniér

Alesh… naopak takový americký a ruský prezident celkem rozhodují, oproti většině ostatním státům. Mají celkem dost pravomocí v těch prezidentských republikách… Ale jako divadlo to je a ne že by ten prezident až tolik znamenal a něco podstatného ovlivnil (ale pořád víc než v parlamentních republikách).

Vždycky šlo o to, jak se to podá. Ale neplatí to vždy a všude. A co takový Babiš, má velkou popularitu (i nepopularitu), ale mluvit moc dobře neumí. Takový Fiala se zase vyjadřuje celkem obstojně/srozu­mitelně, ale oblíbený není snad vůbec (ale to chápu).

Alesh

Jo a co rozhoduje?

Gonfaloniér

Může rozhodovat o spoustě věcech. sám může ledaccos nařizovat a vydávat „edikty“ (vyhlášky, nařízení) s určitou pravní volností – o čem se prezidentům v parl. rep. může jen zdát.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prezident_Spo­jen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5­%AF_americk%C3%BDch#Pr­%C3%A1va_a_po­vinnosti_prezi­denta
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Politick%C3%BD_sys­t%C3%A9m_Spojen%C3%BDch_­st%C3%A1t%C5%AF_a­merick%C3%BDch#Pr­ezident_Spojen%C3%BDch_­st%C3%A1t%C5%AF_a­merick%C3%BDch

„ Může vydávat výnosy, vyhlášky a nařízení, takzvané výkonné příkazy, které jsou pro federální úřady závazné.”
„Prezident má široké pravomoci v řízení státních záležitostí a práce federální vlády a kromě toho má důležité legislativní a soudní pravomoci. ”
„Jako vrchní velitel ozbrojených sil států může povolat do federální služby také státní jednotky Národní gardy. V době války nebo výjimečného stavu může Kongres udělit prezidentovi ještě širší pravomoci k řízení národního hospodářství a k ochraně bezpečnosti USA.”
https://cz.usem­bassy.gov/cs/pra­vomoci-prezidenta-usa-prezident/

Pravomoci soudní, výkonné a legislativní/zá­konodárné. Netrvdím, že je to až tak něco extra (jak už jsem psal), ale s pravomoci je na tom mnohem, mnohem líp než třeba náš prezident (nebo jakýkoli jiný v parlamentních republikách). Ten náš může tak leda někoho jmenovat do pár úřadů, veškerý zbytek pravomocí jsou z kontrasignací a není to nic extra – plno z těch pravomocí jsou bezvýznamnosti, hlavně ty, které může rozhodovat sám.

Tady je to přece jen komplexnější než v našich českých zdrojích.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/President_of_the_U­nited_States#Le­gislative_powers

Má celkem dost moci, takže může skutečně rozhodovat o spoustě věcech. Má víc pravomocí než kterýkoli panovník v konstitučních monarchiích (kteří jsou na tom stejně jako prezidenti v parlamentních republikách – hlavně jen na okrasu a reprezentaci státu. Prezidenti, jako třeba americký nebo rusky, mají dost pravomoci, která jim v mnohých věcech umožňuje samovolně rozhodovat a vydávat nařízení.

zjentek

Panečku, to jsou věci!

Alesh

No, pane jo, opravdu pravomoci světovládce! 🙂
Ještě jsi zapomněl, že si může vybrat barvu zubního kartáčku! 🙂

Gonfaloniér

A co čekáš, že bude mít nějaké totalitní neomezené pravomoce diktátora…? tohle je vůbec maximum, co vůbec může prezident v republice mít… A podle mě je to celkem dost, co si může dovolit a o čem všem může rozohodovat. (Si to projdi pořádně, ty odkazy!) Náš prezident nerozhoduje o ničem – jemnuje, a podepisuje zákony (naprostá samozřejmost pro hlavu státu) – úlpně bez pravomocí, kdy by mohl o něčem rozhodovat, natož nařizovat. Všechny pravomoce prezidentů v par. republikách jsou jen formalitky, které nic neznamenají, jeho úloha je hlavně reprezentační. Prezident usa má dost pravomocí, kdy může sám od sebe rozhodovat a to bez omezení. Má skutečné pravomoce. To se nedá říct ani o většině dnenších panovnících, jak už jsem psal, protože drtivá větščina z nich je konstituční. A těch pár absolutních je úplně vzadu za usa (ekonomicky i jinak) – tzn. celkem bez moci, hlavně v zahraničí, takže prezident USA (nebo i Ruska) je jediná osoba na světě, která má nejvíc pravomocí a vlivu na světě. To mi chceš říct, že se ti to zdá jako fakt málo? :DD Je to jenom nejmocnější týpek světa, protože má dost moci ve státě (jako člověk má tu nejvyšší), který je supervelmocí.
Různé pravomoce – MOŽNÁ o něco větší, mají v různých státech třeba vlády, kongres, parlamenty atd. což jsou orrganizace/in­stituce a nikoli jedinci. A jediné, co je třeba v USA výš (do určité míry a v určitých ohledech) je kongres (senát a sněmovna). Ale spíš jsou si naroveň (respektive se vzájemně omezuje tak, aby si ani jeden nemohl v určité oblasti dělat co chtěl a měl tak veškerou moc).

Alesh

Jo, už jsi mě přesvědčil! 😉
Je to světovládce, jak malinko sešněrovanej! 🙂

Alesh

jak → jen

zjentek

Neplatí pro diktaturu, tam je situace jasně daná a pravidla jasně nastavená. Pro nějaké „šaškování“ zde, jak víme, není místo.