Co se vám vybaví, když se řekne Zlín?

Nejlepší odpověď
Kepler

Samozřejmě Baťa, též Baťovy domky, Baťova univerzita (studovala tam dcera), Krajská nemocnice T. Bati (taky jsem si tam poležel)…

Další odpovědi
annas

Jak vznikl název Zlín a název Gottwaldov. . Pak jméno Baťa, domy, které dal postavil, výškový dům atd.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-ceho-je-odvozen-nazev-mesta-zlin

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-si-komuniste-vybrali-mesto-zlin-pro-zmenu-nazvu

Bohužel znám víc název Gottwaldov, jezdívala jsem si tam kupovat boty. Vedle byl obchodní dům Prior a na hlavní ulici výborná rybí restaurace.

seraphico

Jako první Baťa a pak hokej. Žádnou jinou asociaci ke Zlínu nemám. Myslím, že jsem tam ani nikdy nebyl, byť to musí být krásné město.

Kelt

Je to naše krajské město, do kterého je nejhorší spojení. Olomouc i Ostrava jsou skoro stejně daleko jako Zlín a je tam daleko lepší spojení. No vícekrát jsem byl v Olomouci i v Ostravě, než ve Zlíně.

elkon

Baťa a Miroslav Zikmund, který chodil s mým tátou do školy ve svém rodišti.

Justin1

Vybaví se mi akrobatické letadlo Zlín Z-50 L, měl jsem ho kdysi v pexesu s létajícími stroji. Taky se mi vybaví Baťův mrakodrap a v něm pojízdná kancelář šéfa, která umí jezdit nahoru a dolů jako výtah.

paul1

Zlínský Baťa, to je jedna z pomůcek k znakům v morseovce, konkrétně „z“, které jsme se učili ve skautu. Přepsáno morseovkou je to: – – . .

petka.s

že sou tam lidi zlý

led

Okrem všeobecne známeho Tomáša Baťu a jeho obuvníckej firmy aj „revolučny“ spôsob prípravy odborného dorastu. Okrem klasických učňov, mal ešte „mladé ženy a mladých mužov“, čo bolo na úrovni dnešnej priemyslovky. To pomenovanie „mladé ženy a mladí muži“ bolo oficiálne zaradenie na stupienku hierarchie zamestnancov a dorastu. Zaujímavá bola aj Baťova základná starostlivosť o zamestnancov. Pri práci so škodlivými lepidlami a podobne robotníci „fasovali“ mlieko. Prestávky v práci boli povinné. Aj keď platilo „zoder pracovníkov z kože, ale zabezpeč prežitie“. (Dnes tento Baťov kapitalistický spôsob starostlivosti o zamestnancov akosi chýba).
Ďalšie spomienka sa viaže na bombardovanie Zlínu lietadlami USAF (teda nie Rusmi), keď bomby prekvapivo zasahovali nie továrne ale domky a ubytovne robotníkov. mnohí z tých, ktorí sa na bomardovanie pozerali z kopca sa potom nemali kam vrátiť a to mohli hovoriť o šťastí.

Socialistická výstavba Gottwaldova (Zlína) si tiež vyžiadala svoju daň vo forme unifikovanej výstavby.

Lucyfer

Podivné slovo „zkama“, no a potom jedna holka (bulimička), s kterou jsem si psala přes internet… a chtěla jí nějakým způsobem pomoct.
Což je osobní…

(O_o)

Studenti a odvážné malé město s dobrými nápady. Lide co se casto znaj v komunitach.

Justin1

Kelt: Takže do Zlína je ještě horší spojení než do Liberce a Karlových Varů?

Pepa25

Kelt přehlédl, že u kvality spojení nejde jen o to kam, ale také odkud 😉