Tizh19

Co se stane s kulkou vystřelenou do vzduchu?

Letí zpět? Pokud ano, proč tedy ve filmech vždy někdo vystřelí do vzduchu a kulka nikoho nezasáhne, jak letí zpět?
A pokud letí vzhůru, kde se ,,odrazí'' a letí nazpátek?

Nejlepší odpověď
magorvkleci

ztratí rychlost vlivem gravitace a odporu vzduchu a spadne dolů
aby překonala gravitaci, musela by mít rychlost přes 8000 m/s
kulka má nejvýš 500 m/s

rychlost kulky se zpomalí
po první vteřině o 5 m/s
po druhé vteřině o 20 m/s
po třetí vteřině o 45 m/s

po 10. vteřině o těch 500 m/s (a její rychlost tedy klesne na nulu a začíná padat)
teoreticky by dosáhla výšky 12500 m
jenže vlivem odporu vzduchu se zbrzdí mnohem dřív a nedosáhne ani polovičky té výšky

přesto z těch 6 km vlivem proudění vzduchu a dalších vlivů spadne určitě několik set metrů od místa výstřelu
Doplňuji:
pro upřesnění: těch 500 m/s je fakt z ruční zbraně tak maximum
normálně je to tak 200 – 300 m/s

Další odpovědi
marci1

Kulka vystřelená do vzduchu totiž nezmizí, vrátí se zpět. Vliv na zpáteční dopad mají povětrnostní vlivy. 30 procent kulek vystřelených do vzduchu zabíjí. Podle lékařů kulka vystřelená do vzduchu padá zpět k zemi rychlostí 90 – 180 metrů za vteřinu. Kulka, letící menší rychlostí než 60 metrů za vteřinu, může způsobit smrtelné zranění lebky.
http://www.blis­ty.cz/art/59934­.html

Drap

Dopadne zpět, ale nikdy nikdo nevystřelí naprosto přesně kolmo vzhůru.. Další vli tam má vítr a podobně

Alesh

Ty jsi neviděla Bořiče mýtů, jak toto zkoušeli? 😉

Výsledek byl ten, že by ti ta padající kulka udělala asi pěkný šrám nebo by tě připravila o oko, pokud bys zrovna koukal nahoru, ale určitě by tě nezabila. Většinou totiž padala na zem naplocho a samozřejmě notně zbrzděna třením o vzduch.

Hamon

Střela vystřelená kolmo vzhůru by ve vakuu dopadla zpět se stejnou energií, s jakou byla vystřelena. Vlivem tření vzduchu se část energie přemění na teplo, ale přesto je její zásah smrtelný. Takže varovný výstřel (nejen) do vzduchu je hazard jak se svým životem a zdravím (opravdový zločinec na druhý výstřel čekat nebude), tak se zdravím a životy lidí v okruhu stovek metrů.

mosoj

Ne, kulka neletí zpět. Letí stále dopředu nebo padá.
Dozadu jsem to viděl jenom jednou a to střelec přišel o palec na pravé ruce.

led

Pri teoretickom výstrele kolmo hore ak neberieme do úvahy bočné účinky atmosféry (vietor) guľka padne na miesto výstrelu. V praxi nereálne.
Po strate rýchlosti stúpania, rýchlosť sa dostane na 0, začne klesať a nadobúdať opäť rýchlosť (rýchlosť pádu), odklon od miesta výstrelu podlieha bočným vplyvom atmosféry na dráhu letu.

huxa

Nejsrozumitelněji to asi vysvětlil magorvkleci.

Jinak, co se týká zabíjení padající kulkou-tazatelka neřekla o jakou se jedná. Pokud by se jednalo o klasický 9mm projektil, rozrazit lebku by dokázal pouze malému dítěti, které ještě nemá lebeční švy dostatečně srostlé, u nedeformovaných menších ráží by to bylo už o náhodě.

Dochy

kulka nikoho nezasáhne: Protože zpravidla je víc prostoru bez lidí, než s lidmi. Přesto se občas objeví zpráva jak vesničané nekde na východě stříleli do vzduchu na oslavu a maj tam z toho nějakéh mrtvého

Questman

Já spíš nechápu, proč někoho nenapadlo, dát do toho projektilu polohový GPS mikročip :D Pak by stačilo jen na PC sledovat dráhu letu, případně pomocí GPS lokátoru najít místo dopadu kulky a podle hloubky zaboření vypočítat její dopadovou rychlost.
Bořiče mýtů znám od prvního dílu ale u tohodle konkrétního experimentu jsem si klepal na čelo :D

Questman

Ve skutečnosti existují pušky, s úsťovou rychlostí vyšší než 900m/s a pár dalších, u kterých není tato rychlost známá ale dá se odhadnout nad 1000m/s

Emefej

Magorvkleci – těch maximálně 500m/s jsi vzal kde? Moje lovecká kulovnice má 800–860m/s podle typu střeliva.