zjentek

Co se stane s dříve často využívaným televizorem, který následně třeba rok nikdo nepoužije?

Co se stane s dříve často používaným televizorem, který následně třeba rok nikdo nepoužívá a po roce se k němu zase vrátí?

Například žiji sám, odjedu dlouhodobě do pryč a po roce se zase vrátím. Zpět nahodím hlavní vypínač/jistič a zapnu telku. Otázka zní, zda v ohledu k TV bude vše při starém, jak jsem zvyklej, jako by ten rok odloučení mezi námi (mnou a TV) vůbec nebyl.

A co pračka, indukční deska/vařič a lednička? Podobně jako telka? Jak? Děkuji.

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

Televizor může stát klidně rok na skladě, než jej někdo zakoupí, tudíž mám za to, že pokud byl skladován v příhodných podmínkách, bude vše při starém. Větší nebezpečí je při spuštěném televizoru (vypálení obrazu, zkrat…).

Další odpovědi
orwell

Rok je poměrně krátká doba, aby se u uvedených spotřebičů stalo něco dramatického, pokud nebyl byt zatopen, event. vystaven účinkům úderu blesku a pod. Co se týká televize, je možné, že nebude po zapnutí vše po starém. Mohou být přehozené programy nebo některé nenajdeš vůbec, zato se objeví jiné nové a budeš muset provést znovu přeladění a přerovnání programů pod čísla, na která jsi zvyklý. Taky mohou v ovladači mezitím chcípnout baterie. Ještě mně napadá anténa a svod, pokud máš vlastní na střeše a kdyby v době tvé nepřítomnosti silně zafoukalo. Jinak uvniř bedny by se dít nic nemělo. Jediná věc, co mě napadá, jsou elektrolytické kondenzátory, které časem zmenšují kapacitu a mohou se částečně odformovat. Ale to trvá delší dobu. Pamatuji se na někdejší kondenzátory z Tesly Jihlava 5uF/70V axiální, které asi po 7 až 10 letech dokázaly jít s kapacitou dolů až pod 1 uF. Ale to už je dávno. Takže bych byl v klidu.

aliendrone

V zásadě mají hoši pravdu, ale přeci jen je tu za určitých okolností jedno riziko. Přístroj (pokud je skladován ve velkém chladu až v mrazu) by měl mít čas na dotemperování.
Známý si koupil PC a měl ho celý den v kufru auta (v zimě). Přijel domů, zaplnul a… ODPÁLIL HO! Na studených tišťácích zkondenzovala voda a ta jak možná víš s elektřinou nejde moc dohromady. Takže chvíli čekat, až se klumpr prohřeje, typicky na jaře po zimě, když přijedeš chalupu a zatopíš. Týká se zpravidla slaboproudých komponent. :)

mosoj

Naštve se a odejde. Vypálení obrazu? Hrozí pouze u panelu typu amoled. Ohrožení přístroje při zapnutí nebo vypnutí hrozí díky indukčním špičkám vždy, ať přístroj stojí nebo ne.