Ametyst

Co se stalo s plány Nikoly Tesly?

Mnoho jeho vynálezů se nikdy nedočkalo realizace. Kde skončily jeho plány?

Nejlepší odpověď
marci1

Mnoho z jeho nápadů a projektů zůstalo neuskutečněno. 😕

Například, Tesla se pokusil vyvinout bezdrátovou telekomunikaci, ale jeho projekt nebyl nikdy dokončen. Dalším neuskutečněným projektem byla tzv. “Teslova turbína”, která měla být účinnější než běžné turbíny. Tesla také pracoval na projektu “smrtelného paprsku”, který měl být schopen zničit cokoli na své cestě, ale tento projekt byl nakonec opuštěn.

Nicméně, i přesto, že mnoho z jeho projektů zůstalo neuskutečněno, jeho práce dala základ moderní elektrotechnice a mnoho jeho objevů mělo zásadní význam pro budoucnost.

Tesla nedokázal své, byť přelomové, vynálezy dobře zpeněžit, zadlužoval se a občas také důvěřoval nesprávným lidem, mezi které patřil i Thomas Alva Edison, zastánce stejnosměrného proudu, který později zasvětil velkou část života zesměšňování a diskreditaci Teslových myšlenek a objevů.

Edison si původně Teslu najal, aby zefektivnil jeho nevýkonné motory, za což sliboval tučnou odměnu. Když Tesla svůj úkol dokončil, Edison odmítl svoji část dohody splnit. Výsledkem byla Teslova okamžitá výpověď a přechod na stranu Edisonova obchodního konkurenta George Westinghouse, který se rozhodl podporovat Teslův koncept střídavého proudu.

Střet dvou koncepcí reprezentovaný konkurenčním bojem těchto dvou magnátů vešel do dějin jako „válka proudů“, ze které vyšel vítězně proud střídavý. Ne tak již Tesla, který Westinghousovi své patenty levně prodal, a z jeho vynálezů tak opět profitovali jiní.

Všechny vynálezy Nikoly Tesly asi neznáme. Má jich na kontě přes 300
Tesla byl průkopníkem bezdrátové techniky, v mnoha ohledech v této oblasti překonal i Guglielma Marconiho. První pokusy s bezdrátovým přenosem signálů uskutečnil již v roce 1891, dva roky před Marconim, který za vynález bezdrátového přenosu získal Nobelovu cenu.

https://www.e­lektrina.cz/ni­kola-tesla-zivotopis-vynalezy-objevy-pana-blesku
🙂

Další odpovědi
Pepa25

To samé jako s plány všech ostatních vynálezců od Archiméda přes Galilea až k jeho současníkům: pokud nenašly praktické využití, tak zapadly. Tesla byl poněkud excentrický a zabýval se celou řadou bizarních teoretických (a často neproveditelných) nápadů jako systému bezdrátového přenosu energie a „paprsků smrti“. Bohužel je díky tomu doslova miláček konspirátorů a seznma konspiračních teorií spojených s jeho osobou je hodně dlouhý.

zjentek

Jako i u všech ostatních zásadních plánů tohoto světa napříč jeho novodobým vývojem, bezpečně je zajistila vláda Spojených států.

da ny

Asi jsou dobře „ukryty“, aby nemohly sloužit lidem,
jako například elektřina zdarma, pro všechny.
😉
https://www.me­gaknihy.cz/ro­many-beletrie/158719-muj-zivotopis-a-moje-vynalezy.

aliendrone

Hodně zdrojů uvádí, že po jeho smrti pozůstalost prověřovala FBI a údajně zabavila/odnesla značné množství písemností. Což je dost dobře možné, bo tenkrát byla válka a to se běžně dějí ještě divnější věci (aby náhodou něco nepadlo do rukou nepříteli).

Nechci spekulovat o tom, co v pozůstalosti bylo/nebylo, ale spíše mi přijde DOST zajímavé, že se ignorují i běžně známé Teslovy vynálezy jako třeba Teslova turbína, kterou zmiňuje marci1. Chápu technické potíže s jejím využitím v TEHDEJŠÍ době, ale DNES by přeci neměl být problém to úspěšně vyřešit. Tehdejší dostupné technologie jsou v porovnání s dnešními nebe a dudy. Venkoncem turbíny leteckých motorů spolehlivě pracují za ještě nemožnějších podmínek… 😮 😕

Disraeli

Tak různě… Některé byly zničeny (ještě za života Tesly), například při požáru a podobně, kdy shořela jeho laboratoř i pracovna a s ní i některé jeho nápady (a mám teď dojem, že se to stalo víckrát). Některé vynálezy (plány) měl zničit sám Tesla (mnoho vynálezců a všelijakých umělců-tvůrců kolikrát zničili svá vlastní díla). Něco se ztratilo v průběhu času nebo to zustalo opomenuto a někam zapadlo (řekněme časem vybledlo – jakože doslova z papíru, vytratilo se). Podobně jak píše aliendrone, tak se tradovalo, že po jeho smrti měla jeho spisy zabavit nebo „protřídit“ FBI (popřípadě jiný vládní úřad/organizace nebo armáda).
No a hlavně některé nápady i samotné vynálezy Tesla nikdy nesepsal na papír (pouze o nich hovořil), takže zemřely spolu s ním.

Doctor

Příspěvek smazán administrátorem.

Doctor

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

ad) Teslova turbína – co je na ní nedokončeného? Princip je dobře znám a turbína se dočkala mnoha realizací. Má své výhody i nevýhody. Mezi nevýhody patří např. poměrně nízká účinnost a citlivost na nečistoty, mezi výhody např. to, že jako médium lze použít cokoli co teče a lze ji využívat v širokém rozsahu průtoků.

Viz třeba https://www.vut­.cz/www_base/zav_pra­ce_soubor_verej­ne.php?file_id=173679
(a google pomůže s dalšími)

Pepa25

Nevím, jestli da ny má procenta z uvedeného vydání 😉, ale případné zájemce musím zklamat: eletřinu zdarma pro všechny po přečtení nebudou mít.

aliendrone

Pepa25>>> WOW! Projednou se SHODNEME! Totiž… I KDYBY někdo vymyslel perpetuum mobile a byly instalovány do elektráren, tak elektřina NEZLEVNÍ ani o cent. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby ZDRAŽILA (to víš, investice do nové technologie se musí nějak zaplatit). Taková už je povaha globálního kapitalismu. 😕

Pepa25

alien: kdyby někdo vymyslel pertutum mobile (jakože to samozřejmě nejde), tak by po něm skočil PRÁVĚ především globální kapitalismus, aby si „židé z vólstrýtu“ napěchovali kapsy, ne? 😉 Prostě máš to s těmi konspiracemi špatné, když jsou každou chvíli v drsném rozporeu s logikou 🙂
Dtto Teslova turbína: že se nikde v praxi nepoužívá není dábělské spiknutí, ale má prostě a jednoduše nižší účinnost nebo klasické turbíny 😉 https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Tesla-Turbine

aliendrone

Pepa25>>>** DĚKUJI za SKVĚLOU nahrávku a hned smečuji.** 😉 😁 😁

  1. Ano, LOGIKA. No, existuje vícero druhů, osobně bych je dělil na
  1. LOGICKÉ (klasická, různé víceprvkové atd.)
  2. NELOGICKÉ (typicky logika havloidů, genederoúchyláků, Pepy25 apod. 😉

Mé tvrzení, že elektřina nezlevní, protože globální kapitál se musí nažrat je prosím v JAKÉM logickém rozporu s tvým „aby si „židé z vólstrýtu“ napěchovali kapsy“ (vyjma užité terminologie). A i v ní bys mohl upgradovat rétoriku, ale proti vkusu… 😉 😁 😁

Ale to jen tak na okraj.
Nwm, jestli ti mám gratulovat k tomu, žes pochopil (nebo alespoň akceptoval 😉 ) železné zákony termodynamiky, na které pravidelně odkazuji při všech možných příležitostech (naposledy myslím zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-podle-vas-mozna-absolutni-nesmrtelnost 😉 ) s tedy že perpetuum mobile nelze sestrojit. Předpokládám ovšem, žes mě nechtěl o termodynamice poučovat. Každopádně BLAHOPŘEJI k poznání/osvojení si učiva střední školy. 😉 😁 😁

Nicméně k těm tebou zmiňovaným a zavrhovaným „konspiracím“ (jak jim už dosti nenápaditě říkáš – BTW o5, chtělo by to aktualizovat, tohle je jak přeskakující gramodeska a svět je již mnohem dál 😉 ) a LOGICE.

OK, vysvětli mi TOTO:

  1. Účinnost Tesla turbíny dle GooglePRAVDY je 30–40%

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=tesla+tur­b%C3%ADna+%C3%BA%C4­%8Dinnost

  1. Účinnost Tesla turbíny dle „odborníka“, na kterého odkazuješ je ** 40–60% (s maximem 65%)** Jen tak na okraj k tvému „odborníkovi“ – za 30let působení na ASU to nedotáhl dál, než na EMERITNÍHO profesora (žabař) a dovolím si zaspekulovat, že i tu emeritní profesuru obdržel výhradně za „správné názory“ např. o globálním oteplování, obecně „enviromentální inženýring“. Prostě jen US verze NAŠICH „vládních odborníků“. https://news.a­su.edu/conten­t/award-winning-teacher-was-engineering-research-pioneer 😕

Takže KDO LŽE? Tvůj „odborník“ NEBO Google? NEBO je pravda ÚPLNĚ JINÁ? Kdyby šlo o nějaké procento, dvě – nic nenamítám. ALE TOHLE?!? 😁 😁 😁 😁

Je mi líto, jsem skeptický vůči „pravdě“ předkládané Googlem, i vůči „pravdě“ předkládané tvým „odborníkem“. 🙂
Ono ale NEJDE o nějakou účinnost, protože to je odvislé od spousty jiných věcí/okolností (kterými tě coby netechnika nebudu zatěžovat, ale zkusím to to alespoň přiblížit). Kdyby ano, tak bych ti hned z první nacpal účinnost solárních panelů (20% – PCHE! 😁 ) a přesto se instalují, že? 😉 😁 😁

Každopádně pokud se chceš odvolávat na LOGIKU, tak nejdříve prosím sděl, KTEROU máš na mysli. Některou z těch LOGICKÝCH (ať již jakoukoliv) NEBO nějakou z těch tvých sluníčkářských, plných pravdy a lásky? V tom druhém případě bohužel nemohu sloužit. Na pohádky prostě NEJSEM ODBORNÍK a netroufám si ti v tomo ohledu konkurovat. 🙂

(BTW – doufám, že jsem počtem kapitálek a smajlíků nezklamal! 😉 😁:-D)

da ny

To přece v knize nemůže nikdo zveřejnit 😉
Nikdo by to tam nečekal…
Zklamu Vás, nejedu na procenta, nikde a v ničem Už ani v práci.
Nyní už jako prduch, mám mzdy hodinové, úvazky zkrácené 😉
Už ani žádné OSVČ … ručičky to nezvládají, sil ubylo 😉
Howgh 😉