Kostilek

Co se stalo s lidskou společností?

Co se stalo s lidskou společností? Je mi 30 let, jsem součástí generace mileniálů, která již v poměrně raném dětství zažila technologický rozmach v podobě mobilů a dalších podobných věcí. Nikdy jsem se jako dítě neměl špatně, rodiče se sice rozvedli, ale vše se časem překonalo v dobrém. V současné době máme se ženou oba velmi slušnou práci, finančně na tom nejsme rozhodně zle. Přijde mi, že lidé kolem mne jsou jen zachmuření, nepřejícní, pořád negativně naladění. Nemluvě o povýšeneckém postoji těch „lepších“, kteří shazují obyčejné lidi. Když v obchodě slušně poprosím prodavačku o pomoc, pak poděkuju a popřeju hezký den, tak se dočkám vytřeštěného pohledu, jako bych udělal kdoví co. Lidé snad již neznají úsměv, vděk a trochu vřelých slov, jakoby to bylo již něco, co se nenosí. Naopak vidím jen agresi, nervy a spěch. Byl jsem asi vychován nějak jinak, celý život mne rodina vedla k čestnému jednání a lidskému přístupu. Asi je to dobou, možná je to mentalita českého národa, ale osobně je mi z toho hodně smutno i z hlediska, jak budou vyrůstat pak mí potomci. Přijde to jen mě, nebo má tento pocit i více lidí?

Nejlepší odpověď
Kepler

To je prostě doprovodný jev v dobách relativního blahobytu. Lidi jsou zahleděni do sebe a starají se jen o sebe a své hmotné statky. Pomoc od jiných nepotřebují a tak taky na jiné kašlou. Není to ale všude stejné, v menších obcích a městech mají k sobě lidé blíž, jsou ochotnější a vstřícnější, zvláště na Moravě. Takovým prototypem by mohl být třeba „bodrý Valach“

Další odpovědi
paroh77

Odpovím Vám odkazem na výzkum etologa a behaviorálního vědce Johna B. Calhouna: https://pravy­prostor.cz/my­si-raj-a-upadek-spolecnosti/ (až na tu závěrečnou poznámku redakce, která je mimo). Řešení tohoto problému spočívá právě v tom, co děláte Vy – být slušný a pozorný ke druhým, vzájemně si pomáhat. I tady se potvrzuje, že při snaze cokoli změnit je nejdůležitější začít sám u sebe a vytrvat.

hapiky

Určitě na tom něco je.Troufám si říct, že jsme se ještě nevyrovnali ze skutečnosti, že každý žije tak, jak si svůj život zařídí. Sice máme už tzv. horní třídu, kde se třeba děti nemusí starat o svou budoucnost a úroveň, ale pořád nejvíce je těch, co se prostě musí snažit. Někdo může mít štěstí, někdo cílevědomost a snahu, ale pořád musí člověk něco zkoušet, aby šel nahoru. Ti co na to rezignují, nemají dost odvahy zkusit dělat něco navíc a nemají dobře placené zaměstnání, jsou ti, co budou jen závidět a nadávat na všechny a všechno. Je v tom také určité dědictví po komunistech, tedy hlavně v myšlení, ale na to se nelze vymlouvat do nekonečna. Většinou to bývá tak, že když je člověk v pohodě, bývá ohleduplný k ostatním.
Hrozně se divím a zároveň se směji těm, co se pořád snaží předbíhat ve frontách(třeba u pokladen), a nejraději by schlamstli všechno slevněné zboží apod. To je už dáno jejich povahou.
Kultura lidí se pěstuje hodně dlouho, ale zkazit ji můžeme za relativně krátkou dobu.

Anikitos

Já to vše přičítám (současné) politice (republice, demokracii).

Veškeré mravy ve společnosti, náboženství, ekonomika, vzdělanost lidí a jejich uvědomělost, celkový styl života, filosofie se rozvíjí od politiky – jak se spravuje, jak je organizována, ta totiž řídí všechno.

Kryšpín

Národ se nevypořádal s minulostí, poté nastala divoká privatizace rovněž vele zlodějny se šikovně zametaly, Ota Šik v roce 1990, špatně to dopadne ti hoši u vesla nevědí o ekonomice vůbec nic. Dále národ ztratil svoji intenditu a nectí poslání předků. Rovněž je Česko země dluhů a exekucí. Co hlava to názor, jedni ze současného stavu obviňují komunismus, další neoliberalismus, ovšem jsou zde zhoubné nádory,
ztrátu studu
rozvoj bez respektování norem
pocit tíživé nemoci
žijeme v zemi kde nic není hanba a vše ovládly peníze a predátoři.

Michala11

Nemyslím si, že by to bylo tak tragické. Pořád potkávám lidi vřelé a ochotné vrátit úsměv, nabídnout pomoc, nebo jen drobnou zdvořilost. Ono je to i pohledu na svět… Šťastnější zítřky i Vám:)

Pepa25

Kepler: Naštěstí problém nestojí vesnice a malá města = tam to funguje vs. velká anonymní města. I ve velkoměstě se totiž člověk může aktivně zapojit do občanské společnosti: pokud se někdo zapojí do farnosti, pracuje v samosprávě (SVJ) domu, kde bydlí, chodí na brigády do školky, kam chodí jeho děti, angažuje se ve skautu nebo různých spolcích atd., tak rozhodně nemá pocit, že se všichni starají jen o sebe, nikdo nikoho nezajímá, s niký cizím se nestýká atd.

Dochy

Anikitos: Rozdílům mezi „socialismem“ a „kapitalismem“ bych to zas tak moc nepřičítal. Za toho socialismu bylo sviňáren ažaž, co se prodavaček týče… Něco jako dnes – jsou lidé co se snaží a co se nesnaží, velice často za socialismu bylo možno narazit na prodavače „nemáme“ „nevím“ ale alespoň ti prodavači zpravidla byli alespoň trochu vzdělaní v oboru (nepamatuju si že by v textilu nebo obuvi byla prodavačka co neumí ze zboží udělat úhlednej balíček s pohodlnou smyčkou na nošení – stačil kus papíru a motouz)

Ale velice často na krámě nebyl nikdo a jen zezadu byli slyšet hlasy co kdo kde koupil levně na děti apod…

Současní prodavači se velice často snaží pomoci (mno někdy spíše vnutit zboží za každou cenu) ale dost často nemají o sortimentu ani páru. Ale kde obchod alespoň trochu funguje, tam prodavač bez základní slušnosti nevydrží dlouho.

Anikitos

Já jsem ale neobhajoval socialismus (ve smyslu marxismu-leninismu), jsem monarchista. :)

Navíc politika nesouvisí jen s ekonomikou (=penězi), ale se všemi oblastmi života včetně i třeba živ. prostředí atd… i když peníze hrají velikou roli.
:D