miklasko

Co se stalo 21. ledna 1905 v Petrohradě?

Nejlepší odpověď
kropitko

Vzpoura na křižníku Potěmkin,,,

tedy ta byla až později, ale vše to začalo 21. ledna

Další odpovědi
annas

Nezmýlil jste se v datu? 22. 1. 1905?

Krvavá neděle či také „peterurská Krvavá neděle“ z roku 1905 je masakr poklidné demonstrace dělníků v Petrohradě 22. ledna (dle tehdy platného ruského kalendáře 9. ledna) 1905.

Procesí vedené popem Georgijem Gaponem hodlalo předat caru petici žádající o zlepšení pracovních podmínek, zrušení cenzury a toleranci v náboženských otázkách. V zástupu kráčelo k sídlu cara asi 140 tisíc dělníků. Carská vojenská stráž ale reagovala tak, že do davu začala střílet. Počet obětí se odhaduje asi na 1000 mrtvých a několik tisíc vážně zraněných. Masakru předcházela vlna stávek počínající 16. ledna 1905. 20. ledna stávkovalo v Putilovském zbrojařském závodě 130 tisíc dělníků.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krvav%C3%­A1_ned%C4%9Ble_(1905)

tom004

Pokud se nepletu,je to datum propuštění několika dělníků z práce,ktré se rozrostlo a vyústilo ve vzpouru na křižníku Potěmkin.Ale nevím jestli je to úplně správně.

kropitko

Nechodíme spolu náhodou na pivo, já že tohle téma je tam poslední dobou docela aktuální,,,pořád se jen probírá Potěmkin, případně Aurora,,