mosoj

Co se myslí, když se řekne že to vzalo hever ?

Co za to může a kdy se to stane.
Doplňuji:
Pravdu má vagra, ale palec mu dát nemůžu neodpověděl !! Viz. diskuze.
Neznáte to, nebo se tomu u Vás říká jinak ?

Nejlepší odpověď
Bumbes

Já znám jen, že něco bere kramle…
o heveru jsem zatím takovou povědomost nezískal.

Další odpovědi
9 řemesel

No já bych to tipnul : malé, tmavé , od 15 v důchodu , a teď to kurňa i hever sebralo. Tak to je v luftu, říkával děda.Někdy i jinde, ale jsem dnes slušňák.
Ale fakt to u nás znamenalo, že je to definitivně zazděné, též v háji.Jinde třeba i něco jiného.

fira

U nás se to nepoužívá ale heverem se zvedají těžké věci tak až to spadne tak to spadne?

vagra

Mosoji díky,ale doufám,že jsem tím nijak neporušil kodex.
Napsal jsem to do diskuze úmyslně,abych nebyl obviněn z honěni se za body,jak je to tady v poslední době zvykem.
Já jich mám dost.Tak ať se dostane taky na ty ostatní.A vidí­te,jak to dopadá…kvůli takové blbosti,ztrácejí svůj „glanc“
/z něm.glanz-lesk/

mosoj

Ale znáte to. Jak říkáte tomu když třeba vypouštíte benzín z nádrže plnicím hrdlem bez použití čerpadla.

mosoj

Nemyslím krádež !!!

mosoj

Fakt jste to nikdy nepoužili. Docela by mně zajímalo jak se tomu říká místně.

vagra

Mosoji,myslíte tím " nácuc hadičkou"?
Opravdu „zvedne“ žaludek jako hever,když se dostane benzín do hu..úst.

mosoj

Vagra ano. Jde o přepravu kapalin z místa vyššího do nižšího místa ( nikoliv vypouštění ). Kapalina teče nahoru do kopce a potom do nižšího místa. Podmínkou je že konec hadice, potrubí musí být níže, než je hladina prostoru z kterého se čerpe.
Potruýbí nebo hadici je třeba nejdříve naplnit přečerpávanou kapalinou. Pravda je, že se to dělá většinou nasátím, ale jde to i naplněním hadice.

Je zajímavé, že podle reakcí zde toto moc známo není nebo se tomu místně říká jinak.

kropitko

Já jen dodám,že to dělám tak,že do hadice naplním kapalinu,pak hadici přehnu,pak nad nádobou povolím a hurá,už teče,naučil mě to táta,když jsem mu kradla benzín z auta a pak mi bylo děsně blbě,jelikož mi to nešlo,takže jsem toho měla víc v žaludku,než ve flašce…

mosoj

Kropítko je to tak a tomu naplnění hadice za tímto účelem se říká filování jak jsi správně odpověděla.

kropitko

Ono to filování se používá také v hornictví,ale také ho někdo používá při vaření,myslím,že využití tohoto výrazu bude mít význam ve více oborech.

mosoj

Souhlas. Ve všech případech se ale myslí všeobecně naplnění.

Bumbes

Větší blbost už jsem dlouho nečetl…

Bumbes

Někdo se tu asi snaží vyrábět „anglikanismy“.
To, že „Fill“ znaméná v angličtině něco plnit, ještě neznamená, že to v Čechách má stejný význam, navíc ve „fill“ jsou dvě L.
A zaměňovat v kuchařině nadívání s filováním je už jen komedie…

kropitko

anglicky neumím ani slovo

mosoj

Ono to má ještě jeden význam a to nakládat. To už snad v kuchařství není tak neznámý pojem. Ohledně krájení se toto slovo nevyskztuje. Viz .http://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&hl=cs&ie=UTF-8&rlz=1T4SUNA_csCZ388CZ­388&q=kr%c3%a1jet+na+pl%­c3%a1tky

mosoj

Myslíte ten hever nebo to filování ?
O heveru nehodlám diskutovat. Možná že se tomu jinde říká jinak, ale spíš to vypadá že to neznáte.
A filování viz :http://www.hor­nictvi.info/cte­ni/horslov/f.htm
Prosím o podobný odkaz který by filování vysvětloval jako krájení na plátky.

Bumbes

my kuchaři jsme asi debilové:
http://www.czechspe­cials.cz/speci­alita/kachni-prso-s-kremovou-kapustou-savoy-a-krupavou-slaninou/
Ale určitě si nepleteme filování se špikováním nebo nadíváním.
To že si horníci vyrobili vlastní termín mne nepřekvapuje, je to totiž specifikum tohoto řemesla (a nejen tohoto) – ale vydávat to za český termín je nesmysl!

mosoj

Otázka zněla co znamená výraz " vzalo to hever " později byla doplněna jak se tomuto jevu říká místně jinde. Ani na jedno jste noodpověděl. Na špikování jsem se neptal
ani co jsou fillety .

Bumbes

„Fillety“ hihi
Děkuji, nyní jste mne opravdu přesvědčil, jak to opravdu chápete. Mimochodem u nás v Čechách si vystačíme s jedním „L“:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=fileta&Hle­dej=Hledej
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=filleta&Hle­dej=Hledej

Bumbes

To je asi podobné, jako kdybych se ptal co je „glanc“? V kuchařině tento termín má také svůj vlastní význam.

Bumbes

Ještě máme v kuchařině i termín „filetování“,
to je také styl porcování masa – například odkostění celého boku ryby vcelku, nebo oddělení kusu určitého druhu masa (vepřové pananky) vcelku,..

kapka

Zeptám se manžela. Ten na mě občas mluví cizí řečí. 🙂