Jimi Gilmour

Co se deje pri poklesu napätí ?

Zdravim chtěl bych vědět co se děje s elektronikou při poklesu napětí a proč při poklesu napětí může shora např ELEKTA motor?

Nejlepší odpověď
Dochy

Dávej si pozor co píšeš, kvůli překlepům to nemusí být srozumitelné.
Co se děje? No poklesne napětí.
Proč to může být problém? Protože napětí nemusí stačit na projektovanou činnost a třeba elektronika se může dostat do nedefinovaných stavů (třeba přestanou fungovat obvody zpětné vazby a někde kvůli tomu bude procházet až příliš velký proud) – Při normální funkci se předpokládá, že během zapínání a vypínání bude obvod v tom nevhodném stavu třeba jen méně než 1ms, takže kritické obvody jsou třeba i s ohledem na to navrženy aby to po tu dobu 1ms vydržely. Když je v tomto stavu budeš držet třeba 10s může je to poškodit.

Proč může shořet motor? Třeba proto, že snížené napětí nestačí na jeho roztočení. Tudíž bude trvale v nulových otáčkách a půjde přes něj „rozběhový“ proud – i když snížený kvůli nižšímu napětí. Právě proto že bude snížený kvůli nižšímu napětí, může se stát že nezareaguje nadproudová ochrana. Zároveň ale třeba u asynchronních motorů typicky je na ose motoru zároveň vrtule pro chlazení, která se ale v tomto případě také netočí a tudíž motor nechladí. Takže za pár desítek vteřin může dojít k přehřátí motoru.

Další odpovědi
Edison

Doplním Dochyho (a už jsem to tu psal několikrát). Elektronické zdroje jsou většinou zdroje výkonu. Tzn., že při poklesu vstupního nopětí to dohání proudem. Pokud takový zdroj není dobře navržen, zaručeně odejde. Proto musí být vybave podpěťovými ochranami, proudovými ochranami… co elektronika taky umí jsou napěťové špičky, ale taky někdy nevhodně použité softstarty. Zkrátka… to není zase jen tak udělat dobře zdroj.