Bess

Co/kdo se dá označit jako symbol obětavosti?

Mám namysli nějakou věc, případně bytost, která by mohla být považována za symbol toho, že je člověk obětavý. Co myslíte?

Nejlepší odpověď
led

Nemá meno, je to len taká obyčajná
Matka
Z dievčaťa stala sa žena
Matka v bolestiach porodí dieťa
Jej radosť z dieťaťa nepozná hraníc
Matka v strachu prežíva detské hry a priateľstvá
Jej radosť z dieťaťa nepozná hraníc
Matka prežíva spolu s dieťaťom jeho prvé lásky
Jej radosť z dieťaťa nepozná hraníc
Zaduneli surmity, pach smrti a slzy zaliali oči
„Choď…“, poslala dieťa do Boja proti Smrti
Jej radosť z dieťaťa nepozná čas
Jej žiaľ nepozná čas
Čaká návrat dieťaťa.
So štítom, či na štíte,
radosť, či žiaľ prinesie čas…

Další odpovědi
annas

Uvedla jste kategorii Literatura. Když se zamyslíte, tak takových postav najdete mnoho..

Obětavý člověk je ten, který je ochotný vykonat něco důležitého, cenného zejména ve prospěch někdoho či něčeho. Dělá to zpravidla nezištně.

Napadla mě některá starší díla.

Obětavá žena Evička – Kříž u potoka v románu K. Světlé.
Např. v románu Dělníci moře od V. Huga – rybář – obětavost v boji o lásku, proti přírodním živlům, proti nespravedlnosti.

J. K. Tyl – Strakonický dudák – houslista Kalafuna

Obětavé vlastence, učitelle a kněží najdete např. v díle Zapadlí vlastenci od K. V. Raise.

Hrdinové z děl o 1. či 2. světové válce atd.

Jako symbol obětavosti se vždy váže ke konkrétní osobě.

Ttřeba srdce se slzou, u zobrazení sv. Anežky. V heraldice je např. symbolem obětavosti pelikán (stojící s tlustým zobákem nebo roztaženými křídly na hnízdě a rozdírá si hruď zobákem).

Symbolem obětavosti, prátelství a oddanosti jsou Tři mušketýři od. A. Dumase.

Matka Tereza je symbolem obětavosti, ale jde o jinou kategorii, nikoliv Literaturu.

marci1

Matka Tereza. 🙂

magorvkleci

Náš Pán Ježíš Kristus, který se obětoval za vaše hříchy.
Kdo jiný.

aliendrone

Zrovna z první mne napadá…

Stáršij lejtěnánt Aleksej Petrovič Meresjev (Povesť o nastojáščem čelověke)!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

zjentek

Orestezova, Foundova a má účast zde!

led

annas
Moje zamyslenie v odpovedi bolo inšpirovaná práve literatúrou… príbehom Matky od Karla Čapka

annas

ad led,

reagovala jste dřív, než jsem si vaši odpověď přečetla. Použila jste známá sloava –