Danina65

Co rozděluje a co spojuje slova alchymie, ezoterika a mystika?

Nejlepší odpověď
annas

Srovnejte slova, pokud jde o původ a význam podle Rejzkova slovníku.

"alchymie, alchymista. Ze střlat. alchimia a to přes šp. alquimia z arménského alkīmiyā ‘kámen mudrců’. Ar. slovo je asi z ř. chymeía ‘míšení, zpracování kovů.

mystika ‘náboženský směr poznání usilující o splynutí s Bohem, pocit bezprostředního poznání Boha’, mystický, mystik. Ze střlat. mystica tv. od mysticus ‘týkající se mystérií, tajemný’ z ř. mystikós tv.

esoterický ‘přístupný jen zasvěcencům’. Podle moderních evr. jazyků z ř. esōterikós ‘vnitřní’ od eísō, ésō ‘uvnitř’"

Mystika a esoterika souvisejí s duchovnem. Alchymie v původním významu a její kámen mudrců a případně jiné mineraly mohou být použity u obou “duchovnich věd”, tedy nepřímo.

Významy slov podle ASJC v http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Mystika je nábožensko-filozofický směr, který vznikl již v antice jako víra v nadpozemský svět..
Ezotérika souvisí s mystérií. , tajemstvími, nadrozumovým poznáním atd.
Alchymie – „univerzální vědecká disciplína v středověku a renesanci zaobírající se chem. látkami, soustředující se mj. na experimentální hledání možnosti přeměny obecných kovů ve zlato“

Další odpovědi
Kepler

Všechno jsou to obory, které jsou postaveny na pochybných nevědeckých základech. Rozděluje je jen to, že každé má jiné zaměření, i když mezi ezoterikou a mystikou je nezřetelná hranice. Jsou to nesmysly, jen alchymie přispěla k vědění, ale pouze náhodnými objevy.