Angi-Shy

Co říkají anglicky v části tohoto videa?

Nechci překlad to čj! Anglicky celkem rozumím, ale jestli se nemílím, tohle je britský přízvuk a tomu rozumím málo, a obzvlášt ne v těchto dvou ůsecích:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=9LLO1iv3k5g&in­dex=23

první: 2:30 do 2:45
druhý: 13:08 do 13:34

napsali by jste mi v angličtině co přesně říkají? Dík

Odpovědi
metalavenged

Podle toho, co rozumím já. Asi moc nepomůže.. :D
první: Lucky Luke, sound and body are mine. We'll see about that. Too much time on horse's back sure is loneliness (nebo loveliness? :D), you know. Well I should – HEY! I knew it! Definite (…). Newliver? Oh, That is a (sorry mass) too. But I feel fine. Then stop slouching like that.
druhá: Hmmm.. so you're an ex smoker, are you? Now would you mind removing your trousers? Pardon me? You can keep your holster on. She's going forward, she's going forward! (Those) she goes! She's giving him a shot! Well what do you know. I feel like a million bucks. Yesery, ba hup zepedy du da. He looks a lot better!