Gami.Pet

Překlad- jak na to?

Dobrý den, mám problém s překladem anglického textu, z češtiny do aj mi to celkem jde, ale obráceně mi ta věta nedává smysl překládám ji doslova :(
Kamarádka i z youtube rozhovory překládá skvěle, ale mě to vůbec nejde nerozumím co říkají.
Chtěla bych začít nějakým lehčím poslechem a proto se ptám, neznáte nějaký lehký poslech? Jsem v osmé třídě.
Už mám skvělý nápad jak se učit slovíčka a pamatovat si je a také mě napadlo, že když budu číst text a nebudu rozumět slovíčkám tak si je zapíšu pak přeložím a znovu se vrátím k textu.
Moc děkuji :)
Doplňuji:
Nuk Nuk, ne to neděláme :D já to jen zkouším, protože chci rozumět těm celebritám (mému idolovi) a nejde mi to :(

Nejlepší odpověď
quentos

pro začátek jsou na poslech dobré např. písničky od Beatles – jednoduchá slovní zásoba i gramatika používaná autory právě pro jednoduchou zapamatovatelnost (a taky proto, že sami nebyli bůhvíjací výřeční básníci). Potom postupně zkoušet těžší texty, mí studenti si pochvalují i sledování anglofonních filmů.
Když už se nějaké to „slovíčko“ naučím, je dobré se zároveň učit tzv. idiomy – ustálené vazby, v nichž se význam daného slova úplně mění. Pak se nemůže stát, že věta nebude dávat smysl. Doslovný překlad je možná dobrý pro začátek, ale u Vás už by to chtělo se posunout někam dál. Může se např. stát, že narazíte na větu „Out of the blue I had a black hole“ – to se prostě doslova přeložit nedá, vyleze z toho paskvil („venku z modra jsem měl černou díru“ :{D> – budete-li mít zájem o vyhledávání idiomů, budete už vědět, že „out of the blue“ znamená „znenadání, zčistajasna, náhle“ a „black hole“ je naše „vokno“, „výpadek paměti“. Tedy „Najednou jsem měl vokno…“

Další odpovědi
AndreiRanger

V první řadě potřebuješ slovní zásobu, aby byla vůbec schopná rozeznávat jednotlivá slova, na to je nejlepší čtení v originále.

Chvíli to potrvá, ale poak už ti i mluvené slovo půjde překládat samo 😉

Nuk nuk

V osmé třídě překládáte, přesněji řečeno tlumočíte???? Z Youtube??? Překlad a tím spíš tlumočení jsou docela těžké disciplíny, na které je potřeba znát oba používané jazyky opravdu velice, velice dobře, umět se perfektně soustředit a navíc to chce i talent. Ani lidé, kteří umí angličtinu perfektně, nemusí být dobří překladatelé natož tlumočníci!!! Simultánní tlumočení, které si Tvá kamarádka svým způsobem dělá z Youtube, to už je opravdu vysoká příčka.

Takže, pokud Ti jde opravdu o překlad či tlumočení – ykusit to můžeš,ale pokud Ti to nepůjde, jdi od toho, protože to opravdu nemusí a ani nemůže umět každý.

Jestli to hodláš používat k učení se jazyka – tak to není nejvhodnější cesta. Zkus anglický text jen číst nebo poslouchat, ale nepřekládat. Vezmi si článek, knížku apod. Rozděl na menší části. Každou část si přečti jednou a podtrhej slovíčka, kterým nerozumíš. Pak si vem gumu a přečti ještě několikrát, podtrženému slovíčku, které pochopíš vygumuj podtržení. A na ta, která zůstanou podtržená se podívej do slovníku.

Poslech si nepřekládej už vůbec. Jen poslouchej, pokud je to film, je to lepší. Na Youtube jsou i různá výuková videa, nekdy i taková ta dětská, která jsou jednoduchá a pro začátek jsou možná nejlepšé i pro větší angličtináře.

anonym

O tom překlady jsou – nejen umět slovíčka a text dokázat otrocky přeložit, ale také přeložit tak, aby měl přeložený text smysl. Zvlášť v posledních letech, kdy je internet zamořen spoustou nekvalitních překladů, se často setkávám s takovými kravinami, že nad tím zůstávám „s otevřenou pusou“. Párkrát jsem se pracně pídila po originále, abych nakonec zjistila, že překladatel sice umí slovíčka, ale neumí myslet a o překládané problematice ví „velký kulový“.
Gami.Pet, to je ten rozdíl mezi skutečným překladatelem a člověkem, který nějak ovládá cizí jazyk. Já si nejvíc „užila“ s latinou. Má zkušenost byla použít základy a hlavně dát překládanému textu smysl. Mé kompozice byly vždy za jedna. Ti, co text překládali otrocky, sice znali často perfektně gramatiku a slovíčka, ale jejich překlad byl nepoužitelný. Byl krkolomný a nesmyslný. Tím ovšem nemyslím, že by ses neměla učit slovíčka, pravidla, časování, skloňování atd. Jen bych ti tím chtěla říct, že odpoutat se a dát při překladu trochu prostoru fantazii, to funguje velmi spolehlivě. Tedy při překladu z cizího jazyka do češtiny určitě.

huxa

Mám to podobně. Zrovna jsem si ovšem sehnal film „Zero dark thirty“ a tam mluví anglicky krásně a i já jim rozuměl, doporučuji :) jinak se zkus dívat na youtube na „pewdiepie“, jde mu celkem také rozumět.