Avatar uživatele
TEREZA.B

Co pohání elektron obíhající kolem jádra atomu?

Zajímavá 0 před 3768 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Jikra

Promiňte mi, ale já jsem asi absolutní blbec, který nedokaže odpovědět na danou otázku. Ale na nový rok řešit tento problem? Jsem mimoň.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Země obíhá také kolem Slunce, dokonce rychlostí 30 km/s. Nastudujte si Newtonovy zákony a hlavně gravitační zákon. Ten říká, že dvě tělesa se přitahují silou úměrnou jejich hmotnosti, to znamená že se budou hmotnosti obou těles násobit a jsou nepřímoúměrné druhé mocnině vzdálenosti. Podle Newtonova zákona setrvačnosti zůstává těleso v klidu, nebo rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud není přinuceno vnějšími silami tento svůj stav změnit. Pro elektron platí obdobné zákony, ale na tento je lepší aplikovat zákony kvantové fyziky. Probírá se to na každé střední škole, možná i na základní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ted_sg

Především ten elektron NIC NEBRZDÍ.
Setrvává na stabilní dráze, podobně jako jako družice obíhající Zemi. Okolo takového elektronu široko daleko nic není a samozřejmě taky tam není žádné tření. (družice díky tření časem spadne)

U jádra ho drží normální elektrostatické přitahování. Co je problém, že elektron má náboj … a ten pokud takhle obíhá, tak vyzařuje … a měl by časem spadnout. No ale to vysvětluje kvantová fyzika a patří to do jiné pohádky…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek