Saskatchewan

Co ovlivňuje zvukovou stopu v nahrávce?

Při poslechu se sluchátky – co určuje, zda se část zvukové nahrávky přehraje v levém sluchátku nebo v pravém nebo v obou. Jak to tvůrce nahrávky může ovlivnit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Stereofonní zvuk musí být nahráván nejméně dvěma vstupy. Tvůrce nahrávky má k dispozici mixážní pult, kde určuje intenzitu zvuku v pravém a levém kanálu.

Další odpovědi
Alesh

Stereo

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Stereo

aliendrone

Ve sluchátkách (stereo) se v každé mušli přehrává pouze JEDNA stopa, tudíž pokud je nahrávka stereofonní (dvojstopý), tak v každém sluchátku/mušli se přehrává samostatný záznam (a pochopitelně ke každé mušli vede samostaný přívod signálu). Jinak viz Kepler, Alesh. :)

Dochy

Jak píší kolegové. Zpravidla jsou dvě samostatné zvukové stopy (samostatné, nezávislé signály) pro každé ucho jiný. Trochu jinak je to u šíření signálu u FM rádií (a stejně tak myslím i u analogových TV dokud se u nás vysílalo) kde se v základním pásmu vysílá mono (součtový signál pro levý i pravý kanál – L+P) – takže i starší čistě monofonní přístroje to zvládají, nebo stereofonní přístroj, při slabším signálu dekóduje správně alespoň tu monofonní část, a v rozšířeném pásmu na vyšší frekvenci se vysílá ještě rozdílová složka (L-P). Pokud se vše správně přijme, rekonstruují se z toho zas oba kanály.

kelley

Nahrávka se pořizuje obvykle každý hlas nebo nástroj do jednoho monofonního vstupu a potom až zvukový technik při mixáži rozhodne (zkušenostmi, citem…) jak budou nástroje a hlasy ve stereofonním obraze rozloženy. Samozřejmě existuje spousta výjimek a různých technik nahrávání – stereofonní mikrofon při nahrávání sboru, například. Takže ani ne tak CO, ale KDO určuje – takže určuje to zvukař a někdy taky producent.