Rocker

Co nerozežere kyselina sírová?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Sklo.

Další odpovědi
Sůwa

Zlato – na něj platí jen lučavka královská

mosoj

Záleží kolika procentní je!! 98% se skladuje v železných nádobách. Nejen že železo „nežere“ dokonce jeho povrch proti korozi pasivuje. Ale kdo používá 98 % H2SO4 že. Do průmyslu se přepravuje H2SO4 98% v železničních cisternách a ty jsou úplně z obyčejného železa.

Problém nastává když se kyselina sírová H2 SO4 naředí na nižší koncentrace. Třeba do akumulátoru. Naředěné kyselině sírové odolává , sklo, olovo, PVC, PE, PP tedy všeobecně umělé hmoty, kyselinovzdorná keramika, čedič, kyselinovzdorný smalt ( ne potravinářský!)., titan !

Většina nerezových ocelí naředěné kys. sírové odolává jenom částečně. Jedině velmi specielně legované nerezi, ale ty jsou velmi drahé a používají se když není jiné řešení..

POkud by jste někdo chtěl ředit 98 % H2SO4, tak vězte že to je docela průserová operace. Je to silně exotermický děj a při ředění není problém aby se voda dostala do varu a potom to prská. Zásady ředění, jako je lití kyseliny do vody a ne vody do kyseliny je tady třeba bezpodmínečně dodržet !!!! při lití vody do kyseliny sírové dochází okamžitě k varu té vtékající vody a následnému velkému prskání. Můžete v přijít i o oči, nebo vás to silně poleptá.

lexx

Kromě skla snad keramiku ale nezkoušel jsem. Taky jsem viděl sírovku pro akumulátory (32%) v plastových obalech. No a protože desky akumulátoru jsou olověné tak ani s olovem. Taktéž platina, wolfram odolává a slabý roztok (cca 20%) nerozpouští měď.