Jiří Bohumil

Co nejvíce svému okolí a lidem závidíte?

Předesílám, že jde o „akademickou“ otázku, kdy jsem se krátkodobě odpoutal od svého pragmatismu. Vím že závist není dobrá vlastnost. Ale myslím to spíše v tom dobrém slova smyslu. Z hlediska této otázky vylučuji odpověď zdraví. To je možno závidět, vždy, pokud s ním máme problém. Ale já, konkrétně, „závidím“ dobrou paměť. Mám dobrého kamaráda, snad 30 let. Je to člověk, kterého celý čas, co se známe, obdivuji pro jeho paměť. Dělá ajťáka a už před těmi 30-ti lety, v raných dobách zavádění využívání počítačů, byl schopen vytvářet programy, které nám velmi pomáhaly v práci. Hlavně programy pro rozpočtování, kdy jsme mohli přejít od manuální a úmorné práce s kalkulačkou, na pouhé zadávání počtu kusů položek. V dnešní době, přesycené různými nesčetnými programy a aplikacemi se to zdá směšné, ale pamětníci to určitě potvrdí. V té době byly počítače používány většinou pouze jako hračky, na hraní her. Já tehdy tvořil koncepci(zadával požadavky) programu a onen kamarád vytvářel vlastní program. A já jenom „tiše“ záviděl, jeho paměť, kdy musel pojmout a zapamatovat si ty jednotlivé příkazy a formulace, aby program sestavil. A byla to práce „nadčasová“, já tento program, původně zhotovený pro ATARI A SINCLAIR (hračky-8mi biťáky), který jsem si pak přepracoval i na PC XT a AT, pak používal ještě 20 let! Prakticky po celou dobu mé aktivní pracovní činnosti. A tak jsem se vždy, celou dobu, vždy cítil, z tohoto důvodu docela méněcenný. A jak je to s vámi, máte také, případně, podobné „komplexy“? A co vy lidem, ve svém okolí, v tom dobrém slova smyslu, závidíte?

Nejlepší odpověď
marci1

U mě se nejedná o pocit závisti, ale spíše obdivu. Obdivuji chytré, vzdělané lidi s všeobecným přehledem, hlavně v oblastech techniky. 🙂

Další odpovědi
Smode

V tomto smyslu mohu závidět například: dar rychlé a trefné odpovědi, klid za jakékoliv situace, paměť na detaily+složité postupy a vzorce nebo to že někteří jiní poznali daleko dříve že peníze jsou jedna z nejdůležitějších věcí na světě.

Nuk nuk

Co se týče materiálních věcí, kdy někdo má něco, co já ne, tak samozřejmě, že si občas postesknu, ale netrpím kvůli tomu takovou tou sžíravou závistí, při které se bledne a tomu druhému se to nepřeje jen protože on má a já nikoliv. Tenhle pocit neznámá a nevzpomínám si, že bych ho někdy prožila.

Pokud jde o vlastnosti a schopnosti, snad někdy některým lidem závidím veselou, klidnou povahu, schopnost něco smysluplného vytvářet.

majestic

Četl jsem jen nadpis otázky, více mě nezajímá.

Nikomu nezávidím nic, je hrozně hloupé někomu cokoliv závidět. Když už bych na někom něco vážně obdivoval, spíše bych se snažil být v té dané věci lepší než on, a potom bych začal obdivovat sám sebe, že jsem ten lepší, jedině tak budu šťastný.

zjentek

Jako dneska? V týhle době? Že se vůbec nestydí… já si kolikrát říkám- ku*va čloeče, tyzje taky cyp, že se nestydíš!

df

Ja zavidim prachacum bohatstvi a prepych a nestydim se za to! A jsem jednim z mnoha. Ale ostatni se nepriznaji. Zavidi v tichosti. Nemyslim si, ze je to spatna vlastnost. Je to prirozene. Mame to v sobe nejak zakodovane. Zavist byva i motivacnim faktorem.

Jiří Bohumil

majestic- nezlob se, ale pokud nevíš o co jde, když přečteš jenom nadpis, těžko tě brát vážně. Pak je ale také zbytečné vůbec odpovídat. Ale je to tvoje volba.:-(

majestic

Nezlobím se, Jirko. Já odpovídal na tvůj nadpis, a to, že někomu něco závidět, je hloupé, vůbec nezávisí na tom, co dalšího jsi zmínil v popisu otázky.

Brát mě těžko vážně rozhodně můžeš, pak je ale také zbytečné vůbec odpovídat. Ale to je tvoje volba.

Jiří Bohumil

Nemá cenu pokračovat v tomto konfrontačním duchu. To nebylo každopádně záměrem mé otázky. Nepochopil jsi mne a nerozumíme si. Dobrou noc.

Jiří Bohumil

Smode-ano, to vše také možno, ale peníze jsou sice důležité, ale, podle mne, určitě ne to nejdůležitější.
marci1-tan obdiv je samozřejmý a na prvním místě. Ale já zdůrazňuju, že myslím opravdu závist v tom dobrém slova smyslu, ne nepřející. A ona možná i docela člověka motivuje. Já se snažil, celý život co ho znám, se jeho schopnostem přiblížit. Bohužel, jeho dar paměti, jsem mu vždy mohl, opravdu, pouze závidět.