Avatar uživatele
mandat

Co myslíte, že by Masaryk řekl, kdyby viděl současnou ČR a Slovensko?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? suaeda, marci1 před 3688 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Hypotetická otázka – kdyby = chyby. = sliby. Co by T. G. Masaryk řekl, nemůže nikdo vědět., jsou to opravdu jen naše domněnky.

Ale jeho některé myšlenky, které vyslovil po vzniku Československá, se dají aplikovat i na současnost, jak se dá najít v jeho Rozhovorech. a Světové revoluci. Abych nemusela hledat v knize, našla jsem některé z nich na netu.
----
Masaryk tehdy, po pádu rakousko-uherské monarchie, získal zkušenosti, které později shrnul do vět aktuálně platných i dnes:

„Lidé utlačení, nesvobodní, porobou deformovaní stanou se stanou ne lehko a ne obratem ruky svobodnými i duchem“

Vedle chmurného dědictví zdravotních i jiných jevů oslabení, je to právě psychické založení oněch lidí deformovaných porobou, co ztěžuje budování demokratického stá­tu.

„Musíme odvyknout starším zvykům politickým, to jest všem druhům a formám násilnosti“, tak zní Masarykova výzva, aktuální i dnes, i když on jí vysvětluje smysl hesla Odrakouštět!

Je jisté, že demokracie není možná bez pravdy, tak jako nedemokratický systém neobstojí bez lži.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Masaryk řekl v roce 1918, že Československo bude potřebovat 50 let, aby se dostalo na úroveň špičkového státu. Tedy do roku 1968. Bohužel si k tomu musíme přičíst válečná léta a zlatá léta komunizmu, A skutečnost, že málo politiků má stejnou víru jakou měl TGM. Určitě měl jinou představu a vizi, takže by neskákal radostí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Zvědavý

Podle mě se musí obracet v hrobě. „Tak takhle jsem si to nepředstavoval“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kemily

Ten by nic neřekl – dostal by infarkt. ČR je sama o sobě skvělý stát, jen lidi v ní jsou s prominutím hovada. Myslím, že by byl naštvaný a dost by ho to mrzelo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Co by řekl na rozdělení na dva samostatné státy to nevím. Hlavně by se mu nelíbilo současné demokratické pojetí našich obou států. Asi by byl hodně překvapen čemu se nyní říká demokracie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Asi by spokojen moc nebyl. Jen přidám citát z jeho projevu ve Francii 9 .12. 1918, po vzniku společné republiky Čechů a Slováků : „Bratři, Vy jste to vyhráli, dejme teď jen pozor, když jsme na kopečku, abychom tam zůstali!“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

Asi by řekl něco ve smyslu: Nebát se, nekrást, jít mravním příkladem a pustit se do malé drobné práce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
magorvkleci

já myslím, že v podstatě takhle si to představoval

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

To jste to podojili ! Myslel by to ale celosvětově !

http://www.blis­ty.cz/art/72577­.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek