elektrikář

Co mám provést sousedovi ktrý mi pokácel na zahradě 10 15 m velkých smrkůJedli a 4 břízy. Mám chuť jej zabít.

Doplňuji:
Díky za rady

Nejlepší odpověď
dědapetr

Podat trestní oznámení,pokud jsi si jistý,že to udělal soused a nebo na neznámého pachatele.Je vidět,že máte dobré sousedské vztahy.
Doplňuji:
Vstup na cizí pozemek bez povolení nemá právo nikdo ani soused,natož tam kácet stromy.

Další odpovědi
anonym

Co to je za blba?

mosoj

Těžko se vyjadřovat když neznáme souvislosti a pravda zde určitě nepadla.
V každém případě by se mělo jednat podle této citace :

Jakákoliv mimolesní zeleň (i na soukromém pozemku) podléhá nutnosti povolení ke kácení, které vydá příslušný obecní či městský úřad. Výjimku tvoří stromy, které ve výšce 1,3 m nad zemí mají obvod kmene menší než 80 cm (ne průměr!), případně stromy které bezprostředně ohrožují majetek či zdraví – tam se ale jejich pokácení musí nahlásit dodatečně. Kromě uvedeného kácení z důvodu havarijního stavu lze kácet pouze v období vegetačního klidu, tj. od 1. října do 31. března následujícího roku (to je ale na povolení ke kácení vždy uvedeno).

Na druhé straně co dělat s tím kdo si zahradu plete s lesem !!!

Pokud to sousedovi stínilo přes celý jeho pozemek tak se ta pokuta vyplatí!

On i ten soused má nějaká práva !

anonym

Na vasi zahrade ?????? Okamzite policajty , vse septat a za pravnikem. !! Ale " citove " ani soud nic nespravi. Normalne nepomlouvam , ale je to debil. ! Je mi to lito , me je lito kazdeho keriku dat pryc. P.S. Neunahlete se v necem , mohl by to jeste pouzit proti vam. ! Napiste pak co a jak. -iv-
Doplňuji:
Musim ted dat i necem za pravdu Mosejovi. Ale ja nevim , kde ta pravda je … soused udelal ale velkou chybu , ze jednal takhle … kdyz nebyla domluva , mel i on jit pres soud … mohlo se par stromu zachranit a ne tak radikalne a byla by spravedlnost na obouch stranach. Ne jen na jedne …

anonym

Opověděl jsi si sám!

gnosis

policie, co nejdriv. pokud ti nic nezmuzou mate toho na vyber hodne, od rozrezanych pneu, auto+klic, hazeni fekalii do otevrenych oken apod.

nechapu komentare typu „stinilo mu to, tak mel pravo to pokacet“ to je podle me velmi chora myslenka. asi jako bych rekl „vadi mi zvuk vaseho auta, proto jsem ho zapalil“. kdyby tohle provedl nekdo me, skoncil mu spokojeny a klidny zivot, plne vase chute chapu.

venkovan

Tady se moc jiného nedá dělat, než podat podnět k šetření na příslušný odbor ochrany prostředí a krajiny obce s rozšířenou působností (bývalé okresy), které řeší přestupky fyzických osob a nebo na ČIŽP ČR (www.cizp.cz a najít příslušný inspektorát. Kontakty musí dát obecní úřad a nebo vyhledat na internetu. A sežente si svoje svědky které potvrdí stav před kácením. Nelikvidujte pařezy – podle nich se zjišťuje velikost stromů a nebo si je nechte úředně změřit (někdo odpovědný z obe (u malých je to starosta), obecní policie apod. nafotit s metrem a nebo s nějakým předmětem který potom bude jako měřítko pro zjištění velikosti pařezu.
Volil bych skutečně víc orgány ochrany přírody než policii, protože mohou udělit značně vysoké pokuty, i když zřejmě vše bude řešit občansko právní soud. Takže je třeba si sehnat i vyšetření Policie ČR – oznámení na neznámého pachatele (případně konkrétního) a případně sehnat i svědky.
Nevím v jaké lokalitě, ale znalecký odhad se může pohybovat přes těch čarovných 7 tisíc Kč (odhad podle metodiky Agentury ochrany přírody a ne podle znalce na nemovitoisti). Kdybych vzal prodejní cenu 10 m vysokého smrku, tak bude rozhodně přes 10 tisíc (nedávno jsem viděl červený dub asi 5 m kde cena byla v desetitisíc).
Nicméně nepíšete proč je pokácel a jak jste se předtím domlouvali. Stínění pozemku nemusí být důvod, zásah do stavby (narušení základů se dá řešit (viz normy na ochranu dřevin na staveništi). Ale zas na druhou stranu v některých případech majitel stromů není ochoten sousedovi ´vyhovět.
Pokud to pokácel teď ve vegetaci, je to pro něj i horší, protože je doba hnízdění ptáků a ČIŽP je na kácení v této dob velmi citlivá – může totiž dojít k uhynutí mláďat na hnízdě, protože ptáci ztrátou stromů ztratí orientaci v terénu a hnízdo nenajdou.
Pokud se tak stalo v Praze a Středočeském kraji, tak ČIŽP je poměrně přetížená, ale dělají maximum, aby se případ vyřešil.
Přimlouvám se, aby pokud se to dovede do nějakého stavu, že soused bude uznán, abyste se dohodli o náhradě – tedy, že vysadí stromy přiměřené velikosti a zajistí jejich povýsadbovou péči minimálně na 3 roky.

FOG

Pokud to prokazes,tak vsechno jde spravit „krome zivota“.
Nechat ho osobne zasadit nove stromy,popr. i v te velikosti ,to by mohlo probehnout,az po soudu.
Jinak to nechapu.Pokud by ho ohrozoval nejaky strom a on ho pokacel,tak nemam namitky,ale tolik,tak me jen napada,pokud se sosed „nesekl“ v geodet. zamerenim ,tedy jeho poloze pozemku a nenastal tim omyl?

DDarent

S vašim pozemkem nesmí nic dělat nikdo kromě úřadů. Pokud pozemek vlastníte vy, jdete na Polici a nahlašteto.