kajicek94

Může Policie ČR vstoupit na soukromý pozemek, má-li podezření, že je na něm provozována nelegální činnost?

Dobrý den, mám jeden dotaz ke vstupu na soukromý pozemek.
Řekněme, že je budova, o které si policie myslí nebo byli o tom informování, že je v ní provozována nelegální činnost – mladiství pijí alkohol (krátkodobě např. pouze 1 den).
Může za těchto podmínek přesto vejít do budovy a vykonat dechovou zkoušku?

Děkuji,
kajicek94

Nejlepší odpověď
dejavu

Ano, může, viz zde (ochrana života nebo zdraví) https://www.du­mabyt.cz/rubri­ky/poradna/fi­nance/pravo/sou­kromy-pozemek-vstup-zakazan-jak-komu_19920.html?cla­nek_id=19920

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ano, může.

ivzez

Ano, může.

Reakce na doplnění z diskuze:
V tomto případě policie souhlas nepotřebuje.

Dochy

Domnívám se, že pokud důvodně předpokládají, že by mohlo dojít k ohrožení zdraví či života, mohou vlézt kam uznají za vhodné. Pokud by měli informace jen o tom, že tam překupníci skládaj falešná trička, budou potřebovat povolení k prohlídce…

Emefej

Existuje-li důvodná obava z ohrožení života či zdraví osob nebo hrozí-li větší škoda na majetku, tak můžou.

Zdroj: § 21 zákon č. 283/1991 Sb.

Smlouvyzdarm

Otázka není zcela jasná a ani úplně jednoduchá, ale na rozdíl od ostatních bych na tuto konkrétní otázku odpověděl spíše NE. Odkaz Dejavu je super……., ale i přesto NE, protože policie sice má určitá oprávnění, ale jejich užití musí zdůvodnit v souladu se zákonem a v tomto případě nějak nevidím cestu…...
Pokud jsem tedy pochopil správně, že jde spíše o vstup do budovy než na pozemek. Pokud předpokládám správně, že tato budova není živnostenskou provozovnou kde má přístup veřejnost, a pokud předpokládám správně, že zde nebudou páchány přestupky proti veřejnému pořádku a ani ohrožena bezpečnost, životy zdraví osob, které budou patrny vně budovy (u pití alkoholu to rozhodně vidět není a i kdyby bez občanky nebo svědků bude policie jen obtížně určovat věk popíjejících za okny) nebo nebude splněn jiný důvod § 40 zákona o policii jako třeba, že by se policie DŮVODNĚ domnívala, že se zde nachází mrtvola …. Navíc do zahrady může vypustit své dobrmany a oni je jen tak nezastřelí. Všechny své kroky by museli napasovat na některé ustanovení zákona a já tam prostě ten důvod nikde nevidím….
Mějte se
Jarda

Vidím odpověď Dochyho a myslím, že to vystihl – pokud se „důvodně domnívají“ – oni již musí mít nějakou idicii jak k tomu přišli, že si to myslí.....

Smlouvyzdarm

Emefeji – zákon o Polici České republiky číslo 283/1991 Sb. byl zrušen k 01.01.2009 a nahrazen zákonem číslo 273/2008. V tomto novém zákoně je ustanovení
§ 40 místo te dvacet jedničky…
Vstup do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek

(1) Policista je oprávněn vstoupit bez souhlasu uživatele do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a provést tam potřebné úkony nebo jiná opatření jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

(2) Oprávnění podle odstavce 1 má policista také v případě

  1. důvodného podezření, že se na místě uvedeném v odstavci 1 nachází zemřelý,
  2. pronásledování osoby, nebo
  3. vstupu do jiného prostoru nebo na pozemek, má-li důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře.

(3) Policista je oprávněn za účelem vstupu na místo uvedené v odstavci 1 toto místo otevřít nebo jiným způsobem si do něj zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly.

(4) Policista je povinen při vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a při následných úkonech zajistit přítomnost nezúčastněné osoby; nemusí tak učinit, hrozí-li nebezpečí z prodlení nebo by mohlo dojít k ohrožení života anebo zdraví nezúčastněné osoby.

(5) Po provedení úkonů nebo jiných opatření je policista povinen bez zbytečného odkladu vyrozumět uživatele obydlí, jiného prostoru nebo pozemku a zajistit zabezpečení tohoto místa, nemůže-li tak učinit uživatel nebo jiná oprávněná osoba.

kajicek94

Dodávám, že policie nemá povolení od majitele ani od orgánu