Avatar uživatele
Complex

Co konkrétně způsobuje kompletně typickou českou celošedou oblohu bez známky klasické modré oblohy?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, zjentek před 2015 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Otázkou zůstává, zda's byl někdy v zahraničí. ;)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Myslím si, že šedá obloha není jen typicky česká, i když u nás je dnes bílá až šedá.Je zataženo.

Co na to odborník?

" Bělavé zabarvení oblohy vzniká na větších částicích (drobný prach, vodní kapénky, ledové krystalky, částice smogu a kouře, …). Obloha tedy má typický blankytný odstín, který je temnější ve vyšší nadmořské výšce, protože je zde méně nečistot v atmosféře.

Na prachu a vodních kapičkách se rozptyluje téměř stejně světlo všech barev, proto je barva takové oblohy bílá (oblaka tvořená vodními kapičkami jsou bílá až šedá, barva zatažené oblohy, …). "

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/447-modra-barva-oblohy

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

To není jen v Česku. Pěkně šedou oblohu máme, když je zataženo, večer roztaženo. Pokud má být jasno, odpovědné je znečištění atmosféry. Když jsem letěl v 11 km, užasl jsem jak temně modrá je obloha nade mnou. Nejen proto, že všechnu tu špínu jsem nechal pod sebou, ale to už „prosvítal“ Vesmír sám…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Brblal

Ano také tady je šedá obloha, nad střední Evropou se rozpadá fronta. Já jsem rád, že zaprší, protože je sucho, je to dobře vidět na chatě Křivoklátsko okr. Rakovník.
Jinak je listopad a to je typické počasí v tomto období.
Také jsem rád, že je větrno, není tady smog, když se všude topí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Líbí se mi termín „posvítal vesmír“ od Keplera. Vesmír přece nemůže prosvítat. Naštěstí dal to prosvítání Kepler do uvozovek… 😉

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Complex

Nebo to vše modré z oblohy zakrývá vysoce položená mlha?

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

;) ;) ;)

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek