Complex

Co konkrétně způsobuje kompletně typickou českou celošedou oblohu bez známky klasické modré oblohy?

Odpovědi
zjentek

Otázkou zůstává, zda's byl někdy v zahraničí. ;)

annas

Myslím si, že šedá obloha není jen typicky česká, i když u nás je dnes bílá až šedá.Je zataženo.

Co na to odborník?

" Bělavé zabarvení oblohy vzniká na větších částicích (drobný prach, vodní kapénky, ledové krystalky, částice smogu a kouře, …). Obloha tedy má typický blankytný odstín, který je temnější ve vyšší nadmořské výšce, protože je zde méně nečistot v atmosféře.

Na prachu a vodních kapičkách se rozptyluje téměř stejně světlo všech barev, proto je barva takové oblohy bílá (oblaka tvořená vodními kapičkami jsou bílá až šedá, barva zatažené oblohy, …). "

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/447-modra-barva-oblohy

Kepler

To není jen v Česku. Pěkně šedou oblohu máme, když je zataženo, večer roztaženo. Pokud má být jasno, odpovědné je znečištění atmosféry. Když jsem letěl v 11 km, užasl jsem jak temně modrá je obloha nade mnou. Nejen proto, že všechnu tu špínu jsem nechal pod sebou, ale to už „prosvítal“ Vesmír sám…

Brblal

Ano také tady je šedá obloha, nad střední Evropou se rozpadá fronta. Já jsem rád, že zaprší, protože je sucho, je to dobře vidět na chatě Křivoklátsko okr. Rakovník.
Jinak je listopad a to je typické počasí v tomto období.
Také jsem rád, že je větrno, není tady smog, když se všude topí.

Edison

Líbí se mi termín „posvítal vesmír“ od Keplera. Vesmír přece nemůže prosvítat. Naštěstí dal to prosvítání Kepler do uvozovek… 😉

Complex

Nebo to vše modré z oblohy zakrývá vysoce položená mlha?

zjentek

;) ;) ;)