Tw!st

Co konkrétně je nezdravé na energetických nápojích?

Hodně lidí neustále tvrdí, že energetické nápoje jsou nezdravé. Tak přemýšlím, co konkrétně je ta nezdravá látka v těchto potravinách? O kávě, která taktéž obsahuje kofein se naopak tvrdí, že je zdraví prospěšná. Kromě kofeinu energy drinky obsahují například taurin, který je prospěšný v tom, že zabraňuje dehydrataci způsobenou samotným kofeinem, tak jak tomu je u kávy. Dále obsahují většinou Guaranu a výtažek z kořene Ženšenu, což jsou přírodní a zdraví prospěšné látky. Zbývají už jen vitamíny a cukr. Je vážně cukr jediná látka, díky které tvrdíte že jsou tyto nápoje nezdravé? Ano, samozřejmě ve velkém množství cukr zvyšuje hladinu glukózy v krvi a dočasně zhoršuje citlivost na inzulín, ale cukr máte skoro ve všem ostatním o čemž netvrdíte že je to nezdravé, nebo třeba tvrdíte, ale neděláte z toho takové haló, jakožto například minerálky, sladké pečivo, sladkosti apod. Jaký je pak rozdíl v tom, když si někdo dá energetický nápoj a někdo margotku kterou zapije kofolou nebo pivem?

Nejlepší odpověď
Edison

Jen doplním Keplera: Všechno může být nezdravé. Problémem nejsou látky, ale jejich množství. Pokud někdo použije energeťák jednou za čas, když je to potřeba, nic nezdravého, pro zdravého člověka v tom není. Pokud si to ale dá člověk nemocný příslušným způsobem, nebo pokud se tím někdo bude živit od rána do večera, tak to nezdravé je podobně, jako cokoli jiného, co člověk umí přehnat.

Další odpovědi
Kepler

Pro zdravého člověka energetické nápoje nezdravé nejsou. U někoho může být potíž v tom, že toho kofeinu je pěkná nálož. Ale ani kofein obsažený v šesti šálcích kávy ještě není problém. Dále je tam hodně hroznového cukru (glukózy) jako nejpohotovějšího zdroje energie. Patří takzvaně k rychlým cukrům (glykemický index 100), které rychle zvedají glykemii krve. Tedy nic pro diabetiky.

Lucyfer

Ano, rychlé cukry vás na chvíli nabudí, pak to ale zase rychle spadne dolů a můžete pociťovat ještě vetší únavu než před tím. Nemluvě o tom, že kofein není zdravý na sdrce (a taky uvádí člověka do iluze – jogíni kávu ani čaje nepijí). Umělé vitamíny taky nejsou to pravé, jak se nám však farmaceutické společnosti snaží podstrčit (buď jako nezávadné nebo dokonce v dnešním světě vyhnaného ovozelu s chabou nutriční hodnotou nezbytné). Říká se, všeho s mírou a zdravý člověk toho zvládne pochopitelně víc, ale i tak si říkám, že je to v konečném závěru svinstvo. A hravě se bez toho každý obejde. P.S. Slyšela jsem o jednom týpkovi, kterému časté popíjení energeťáků zničilo střeva. Jo, a taky většina těch nápojů je perlivých… a v plechovkách, které uvolňují do poravin v malém množství nežádoucí látky.

Ametyst

Jen doplním Edisona: všechno není jen otázkou množství, ale také kvality. Jed zůstane jedem, i když ho obalite kilem cukru. Možná ze tělo se nevypořádá se syntetickými látkami, neumí je strávit, nejsou přirozenou součástí jídla. Je rozdíl v kofeinu,který je přirozenou složkou kávy, nebo uměle namichanym koktejlem nesourodych látek. Tělo to prostě pozná. Stejně tak tělo prijme vitaminy z ovoce, ale už bojuje s multivitaminy v tabletce.

Edison

Ametyst, z velké části souhlasím. Ty špatné látky je zdravé tělo schopno vyloučit, pokud jejich příjem nepřevyšuje jejich vylučování. Pak se ukládají a začnou dělat průšvih. To ale platí i pro ty dobré látky, kterých, když jich začne být příliš, začnou zlobit. Mimochodem… i cukr je jed… to už se všeobecně ví. 😉

Ametyst

Edison: Zdravím! OK. Tohle o jedu v cukru je arabské přísloví.:-)