Avatar uživatele
anonym

Co je zákon převrácených čtverců?

V článcích o fyzice se často píše o „odchylkách od zákona převrácených čtverců“. Co to je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5409 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Olaf

V této souvislosti jde o odchylky mezi naměřenou gravitační silou a tím, co předpovídá Newtonův vzorec pro velikost gravitační síly. Ta klesá s druhou mocninou vzdálenosti (i v obecné teorii relativity), to znamená, že při zdvojnásobení vzdálenosti od zdroje gravitačního pole klesne gravitační síla 4krát, při ztrojnásobení 9× atd. Druhé mocnině nějakého číslo se říká čtverec (obsah čtverce o straně „a“ je „a2“), a protože je tam nepřímá úměra (1/r2), jde o „převrácený čtverec“. Proto „zákon převrácených čtverců“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
alenka901

Zákon převrácených čtverců je základní optický princip, podle kterého intenzita světla dopadajícího na plátno klesá s druhou mocninou vzdálenosti zdroje světla od plátna. Oddálení plátna např. do dvojnásobné vzdálenosti způsobí tedy pokles intenzity světla na plátně čtyřikrát. V praxi to tedy znamená, že intenzita světla do dálky velmi rychle klesá.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dandi

Zákon převrácených čtverců (Inverse Square Law) má vcelku přirozené vysvětlení. Ve dvojnásobné vzdálenosti se světlo ředí na čtyřnásobnou plochu, a proto je 4× slabší. Proto přímým bleskem nelze exponovat dobře na jednom snímku dva různě vzdálené předměty.

Zdroj: http://www.di­gimanie.cz/ar­t_doc-14598FC30CA31­BE1C1257575006333EB­.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

slabý odraz „vypušteného světla“ zpět se vrací méne

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek