Co je zákon převrácených čtverců?

V článcích o fyzice se často píše o „odchylkách od zákona převrácených čtverců“. Co to je?

Nejlepší odpověď
Olaf

V této souvislosti jde o odchylky mezi naměřenou gravitační silou a tím, co předpovídá Newtonův vzorec pro velikost gravitační síly. Ta klesá s druhou mocninou vzdálenosti (i v obecné teorii relativity), to znamená, že při zdvojnásobení vzdálenosti od zdroje gravitačního pole klesne gravitační síla 4krát, při ztrojnásobení 9× atd. Druhé mocnině nějakého číslo se říká čtverec (obsah čtverce o straně „a“ je „a2“), a protože je tam nepřímá úměra (1/r2), jde o „převrácený čtverec“. Proto „zákon převrácených čtverců“.

Další odpovědi
alenka901

Zákon převrácených čtverců je základní optický princip, podle kterého intenzita světla dopadajícího na plátno klesá s druhou mocninou vzdálenosti zdroje světla od plátna. Oddálení plátna např. do dvojnásobné vzdálenosti způsobí tedy pokles intenzity světla na plátně čtyřikrát. V praxi to tedy znamená, že intenzita světla do dálky velmi rychle klesá.

Dandi

Zákon převrácených čtverců (Inverse Square Law) má vcelku přirozené vysvětlení. Ve dvojnásobné vzdálenosti se světlo ředí na čtyřnásobnou plochu, a proto je 4× slabší. Proto přímým bleskem nelze exponovat dobře na jednom snímku dva různě vzdálené předměty.

Zdroj: http://www.di­gimanie.cz/ar­t_doc-14598FC30CA31­BE1C1257575006333EB­.html

Attack-design

slabý odraz „vypušteného světla“ zpět se vrací méne