Teky

co je to žluč a emulgace tuků?

A nevíte jestli to spolu nejak souvisí? předem díky za odpoved

Nejlepší odpověď
Lucijej

Žluč je tekutina, která vzniká v játrech a podílí se na emulgaci = trávení tuků.
Doplňuji:
wiki: Žluč vzniká v játrech, skladuje a zahušťuje se ve žlučníku a do tenkého střeva ústí ve dvanácterníku. Žluč obsahuje žlučová barviva (bilirubin, biliverdin) a soli žlučových kyselin, které zajišťují emulgaci tuků.

Další odpovědi
mosoj

Doplním jenom lucijej " Tuky prochází trávicím ústrojím v nezměněné formě až do doby kdy dojde k jejich emulgaci pomocí žluči v tenkém střevě. Emulgace je rozdělení tekutiny na vzájemně nemísitelné složky.Emulgací se uvolní v tenkém střevě tuky a vitamíny rozpustné v tucích ( A,D,E,K). Teprveve po tomto rozdělení, tělo může sliznicí tenkého střeva vstřebat tyto vitamíny a strávit tuky.
Takže jak vidíš i tuky jsou pro tělo nepostradatelné. Bez tuků nemáš příjem těchto vitamínů.