BTess

Co je to seč?

Nejlepší odpověď
annas

Otázku jste zařadil do kategorie Kultura, takže záleží na kontextu, který výnam vám bude vyhovovat. Většina z nich má historický význam. Některé se užívají i v přenesném významu. Např. Hráči taroků stanuli na okamžik ve své seči.

seč

  1. prudký boj sečnými zbraněmi. Následovala ukrutná seč až do soumraku.
  2. vojensky – . jezdecká řež, bitva muže proti muži
  3. seknutí. Plášť rozetne jednou sečí.
  4. sečení, senoseč. Tráva rostla na seč.
  5. nářečně rubanisko, mýtina,; lesnický výraz nezalesněná paseka po mýcení porostů. .Vyznal se i v pěšinkách, v cestách, v průsecích a v sečích.

6. seč – jiný původ – knižně – spojení předložky s + 4. p. zájmena co – na co, nač, stejně seč. seč mohl, seč to bylo v jeho silách. – měl dostatek sil, stačil na to. Zůstal ještě další tvar s + 4. p. nejsem „s to“ se to naučit – ve stejném významu, nemám dost sil.

Knižní zdroj: PSJC

Jinak si pamatuji, že na seči, mýtině či louce , kam jsem, v mládí chodívala, se to modralo ladoňkami, jaterníky, kvetly zde i plicníky. Jinde jahody. Příjmený pocit a pohled …

Další odpovědi
marci1

  1. (knižně) prudký boj

    Zazvučely polnice, třeskly zbraně a v krátku nastala lítá seč.

  2. (knižně) sekání, sečení

    Přijeďte až na dožínky, to už bude po seči, to spolu klidně popijeme.

  3. (lesnictví) pěstební opatření
  4. (oblastně) paseka, mýtina

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/se%C4%8D

Nazdar Bazar

Středoevropský čas

dudu

Možná se mýlím, ale vybavuje se mně lesní mýtina se vzrostlým mlázím, porostlá hustou trávou ve které se daří jahodám i jiným lesním plodům.

mosoj

Za mých mladých let to bylo sekání trávy.

Byla ranní seč, první seč, druhá seč atd. Mimochodem druhé a další seči se říká také votava.

Nyní bych typoval že to bude něco hambatého, protože už sena nikdo nesuší.

Lamalam

Může to být zastaralý výraz pro „řež“, ve smyslu urputná bitva.

kesim

obec a přehrada v Pardubickém kraji

Kelt

I když samozřejmě musím souhlasit s uvedenými příspěvky, vybavila se mi věta.
Bojovali, seč mohli. Tady tento výraz není podstatné jméno.

Lamalam

kesim – to by byla Seč s velkým S.