quentos

Co je to nahrávací úroveň?

Na hifi věžích občas bývá údaj o hlasitosti ve formátu např. „-40 dB“, prý se tím myslí 40 dB pod nahrávací úrovní. Logicky by člověk myslel, že je to o 40 dB tišeji, než při jaké hlasitosti se CD nahrávalo. No jo, jenže ve skutečnosti je zmíněných –40 dB už takovej randál, že se málem sypou skla z voken a posluchač musí utéct aspoň o dvě místnosti dál. To mi neříkejte, že to při nahrávání daného CD měli takhle vohulený, vždyť by ve studiu vohluchli. Jak to tedy je, tuší někdo?

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to údaj o vybuzení zesilovače.
Nula dB odpovídá maximálnímu výkonu při daném zkreslení. Stupnice je ale cejchovaná ne jako poměr výkonů, ale jako poměr napětí. S úrovní nahrávání to nemá nic společného. Při jakémkoli záznamu se vždy vyžívá maximální vybuzení s ohledem na zkreslení a to kvůli dosažení největší dynamiky a odstupu signál/šum.

Další odpovědi
Kepler

Nevím to jistě, ale myslím, že jde o odstup signálu od šumu. Čili intenzita šumu (pozadí) je 40 dB pod úrovní zaznamenaného zvu­ku.