co je to HARANT???

Dobrý den,rád bych se dozvěděl co znamená výraz HARANT. Zdá se mi to jako hnusné slovo. Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Slůvko harant vnímáme jako lehkou nadávku dětem. Slovník spisovného jazyka českého říká, že jde o expresívní výraz z obecné češtiny a mezi příklady použití tohoto slova uvádí věty: „mít pět harantů“ , „zpropadení haranti“. Význam – dítě, které tropí hluk, zlobivé dítě. Původně nechtěné dítě.

  1. Slovo jako nadávka harant vzniklo podle jména K. V. Haranta (příbuzného K. Haranta z P. a B.), který potlačil v 17. století selskou vzpouru v severních Čechách. Díky jeho brutalitě se slovo harant stalo synonymem pro nezvedené výrostky a také nadávkou, která vydržela až do dnešních dnů.
  2. Další teorie vzniku.

Podle první z nich slůvko harant vzniklo přidáním koncovky -nt ke starému citoslovci hara, což byl bojový pokřik.
Podle druhé. Harant pochází z nářečního hadrabant, které je z původem německého drabant či trabant, tedy člen tělesné stráže, dnes bychom řekli bodygard.
A úplně poslední teorie říká, že harant nejspíš souvisí se slovesem hárat, s jeho původním významem „prudce, skokem jít či jet“. Slova harant má několik teorií, každá jiná a každá možná.

Staročeské slovo kohout pochází z něm. Hahn a jeho původ je uveden takto ve Staročeském slovníku.

Můžete se o mém tvrzení přesvědčit na:

Nový odkaz – změnila se stránka

https://region­.rozhlas.cz/ha­rant-7285577

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/85886

Další odpovědi
grifin

Harant-už středověký výraz pro děti.
Příjmení českého šlechtice:Kryštof Harant
z Polžic a Bezdružic-renezanční člověk,vzděla­nec,cestovatel,ú­častník stavovského povstání–popraven spolu z 27 českými pány,na Staroměstském náměstí-21.června 1621-začátek 30leté války.

HerbiG

neco jako malej parchant (nadávka)

kralik582

je nevichované díte a nema uctu velkym lidem

Zdroj: www.hasicihra­nice.mypage.cz

SinceX

fracek, fakan, nevychované dítě, též parchant nebo panchart slova jsou stejného významu..

Chico

Nemáte pravdu harant původně znamená ze staročeštiny kohout.

Dnes to přešlo nejspíš na nadávku.

Abych přesvědčil že mám pravdu:
Tvrdili to na prohlídce hradu Pecka ve východních Čechách, Jehož majtelem byl: Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic pán na Pecce (jednalo se o vysvětlení jeho jména).

Komodita

Harant Jan-zbojnik!Dnes je podle toho je to neposlušne dite..(darebak …jako sinonimum)..

holčička

Zhanebněné slovo dítě.Je hnusné ale kolikrát pomáhá,např.když dítě zlobí a nebo to tak yuplatnují ve škole.

EKSOT123

Víte, jak se řekne anglicky Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic?
Christopher The Bastard From After Spoons And Without Satellites