zvonisek

Co je to halva?

Doplním kontext: bylo to v křížovek na sedm písmen.

Nejlepší odpověď
annas

Jako obvykle – chybí kontext.

Po vašem doplnění – v křížovce je legenda, navíc se dá křížovka luštit shora dolů, nebo brát výrazy zleva doprava a a snažit se na slovo přijít.

  1. halva
  1. turecký med
  2. Lék. druh nádoru atherom, vlček.

PSJC

B)
chalva – halva – orientální cukrovinka, cukroví
" Slovo chalva (halva) původem pochází z arabštiny.
Ve světě se používá mnoho názvů. Chalva (bulharsky xaлва (chalva), turecky helva, ázerbájdžánsky halva, sanskrtem halava, hebrejsky חלבה (chalva), arabsky حَلاو (halawi)) patří k jedněm z nejstarších orientálních cukrovinek."
http://www.bio-life.cz/clanky/faq/co-je-to-chalva.html

  1. hrát halva. halfa; halva = záložník, halvbek. Anglicky – halfback

SNČ

  1. Halva = zkráceně maďarské halvány = bledý.

D. Moldanová: Naše příjmení

E)
halva = boule, tvrdý nádorec = Sackgeschwulst.
Kottův Česko-německý slovník

Další odpovědi
dudu

Např.
Cukr a vanil. cukr rozpustíme v horké vodě, přidáme citronovou šťávu. Ve větší, hlubší pánvi rozpustíme máslo, přidáme krupici a za stálého míchání opražíme dozlatova. Přisypeme ořechy a přilijeme rozpuštěný cukr s citronovou šťávou a za intenzivního stálého míchání vaříme dvě minuty. Vzniklou kaši na pánvi uhladíme a necháme vychladnout. Chalvu krájíme jako dort a můžeme na talíři dozdobit ovocem či šlehačkou. Není to originál, ale i tak si snad pochutnáte.

Bičiště

Pokud jde o text do křížovky, tak halva na sedm je cukroví. (orientální druh) Jinak se tak kdysi v Česku nazýval turecký med.

annas

Ad zvonísek

Otázku jste vložila do kategorie Jídlo, nikoliv Zábava. Snažím se vám najít správné odpovědi, ale vzhledem k nepřesnosti dotazu to vždy není podle vás OK.

Navíc odpověď – význam slova halva není přímo cukroví, ale druh cukrovinky. Jak jsem napsala, v křížovce to může být jinak.

Vaše nepřesné dotazy se pravidelně opakují, vždy vám píši, že je třeba uvést kontext.

Význam slov je tím ovlivněný.

Co je vařička – v kategorii Zdraví – podotázka Sběratelství.
Význam slova – např. vařička cukru v cukrovarech.

Co se dá sbírat? Jaký je význam v kategorii nemoc?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/existuje-nejaka-uchylka-sber-varicek