co je to fiškus?

dnes jsem slyšela jak starší pan takto oslovil malého klučka

Nejlepší odpověď
annas

S fiškusem je to složitější. To slovo je z latinského physicus, tedy lékař či léčitel. Český význam fiškuse se vyvinul snad z toho, že lékaři jsou inteligentní. Nebo se tak aspoň tváří. Samozřejmě význam se posunul na
fikaný, vychytralý, šibal, spekulant – podle oblastí a kontextu.

Podle Českého rozhlasu.

Další odpovědi
1popelka1

fiškus znamená špekulant
Doplňuji:
Říkal mi tak děda, protože jsem měla pořád nějaké rozumy jako malá, pořád nad něčím přemýšlela, ptala se a spekulovala 🙂

mosoj

Označení " ty jsi fiškus" osobně chápu nikoliv v negativním smyslu ale v pozitivním.
Vidím v tom člověka který je vtipný, šikovný
a schopný řešení problémů.

1popelka1

Pak se tedy Burak omlouvám za špatnou radu, já tato slova znám v tom „mém“ významu.

1popelka1

Annas a Mosoji – vzhledem k vašim odpovědím – takže, když mi děda říkával fiškusi a špekulante a vysvětlil mi to tak,jak jsem napsala, takže je to vlastně špatně a on ten význam chápal jinak-špatně?

mosoj

Popelko, já jsem přesvědčen, že i ten Tvůj děda to myslel jenom v dobrém.

annas

Popelko, vůbec ne, význam je oblastní. Já jsem také uvedla význam spekulant – o něčem přemýšlí, klade všetečné otázky. Jindy spekuluje, jak někoho přelstít – vychytralý.
Pozitivní i negativní význam.