Kulpix

Co je to baznecht /blazmekt/ pazmecht?

BAZNECHT> používám např. když nevím jak se něco jmenuje. > Jak se na ten BAZNECHT nadává ?

Blazmekt> Kýč, věc k ničemu..

Pazmecht> úlomek něčeho, dráp aj.

Nejlepší odpověď
annas

Vybrala jsem podobné tvary k těm, které jste uvedl. Můžete si domyslet, jak přenesený význam vznikl.

Když uvádíte nepřesný tvar, bylo by správné vložit kontext, v němž jste slovo slyšel.
----.
Podle Slovníku nespisovné češtiny od kolektivu autorů.
Bazmek = drek, nepotřebná věc, krám – vulgární nespisovný výraz. Častěji však obecné označení předmětu, jehož přesný název neznáme, nebo nechceme
použít.,

Původ z maďarského baszd med – vulgární nadávka – (pojeb ho, odpovídá zhruba anglickému fuck off). Baszik – souložit.

bazmekt = tlačítko – slangový výraz mládeže.

K doplnění – o paznehty (výslovnost paznechty) u ovcí, koz i skotu je třeba pečovat, odstříhávat, takže se dá říct přeneseně, že jde o jakýkoliv lomek.

Další odpovědi
quentos

Tak buď pazneht https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pazneht, nebo bazmek, který je dobře vysvětlen zde http://www.gen­tleman.cz/archiv/05/0527­.htm

dudu

Bazmek je příležitostné pojmenování předmětu nebo jeho části, jehož přesný název neznáme nebo ho nechceme užít.
Zdroj: Ústav pro jazyk český AV ČR.

anonym

Něco jako dzindik!

tatanka

Není to náhodou pazneht?

anonym

používám slovo bazmek jako nástroj pro jakoukoliv činnost, který nemá přesný všem známý název. třeba nějaké udělátko, které si vyrobím například pro stahování pružiny z uložení a následnému vyjmutí tlumiče. bazmek bude obsahovat závitové tyče, matice a navrtané plocháče a jestli to povolí, tak mě ta pružina v garáži umlátí 😁

Milo_Kant

Na základní vojenské službě jsme se potkávali s maďarskými vojáky z jižního Slovenska. Tito na každý rozkaz či příkaz českého velitele odpovídali pohrdavě: Basz meg kecske neboli Pojeb kozu. Počítali s tím, že jim nikdo nerozumí a skutečně jim nikdo nerozuměl. Velitelé měli pocit, že jim maďarští vojíni nerozumí, tak jim začali všechno vysvětlovat tímto způsobem: Vezmeš tento bazmek a zasuneš ho do toho bazmeku, a pak si dáš celý bazmek na rameno a postavíš se do pozoru. Předpokládali, že tí Maďaři nechápou názvy těch předmětů. No a pak si čeští vojáci odnesli tento výraz i do civilu na pojmenování předmětů, u kterých neznali jejich jména. Slovenští vojáci slovo bazmek za tímto účelem nepoužívali. Rozuměli mu (používali ho jako nadávku) a tak drobným předmětům bez jména říkali dzindzík.

pgk

bazmek = basszd meg!

basz=JEBE + sz=! + d=/NA/ TO ___ meg=DOKONAVÁ PŘEDPONA ~ „vy-“ = ono slovenské „vyjeb sa na to!“, „pojeb to!“

/zákl. tvarem je 3. os. sg./

Cenobita

správný tvar je „bazmek“, používá se to na Slovensku (nejvíce východním) – dá se to přeložit jako zmetek, nebo parchant (dá se použití na lidi i věci), jde o nadávku

annas

Správný tvar jsem uvedli, ale může to být oblastní výslovnost. Takže otázka byla matoucí,

anonym

Barbakane u tvého vysvětlení jsem se od srdce zasmál.Sice jsem tento výraz ještě neslyšel, ale pobavil mně.Za to máš u mně palec.

anonym

Je vidět, že jsi z druhé strany. Na Moravě se tak říkalo třeba i frajtru neboli poštěváčku.

anonym

Frajtr se u nás říká také, ale má dva významy.. to co píšeš Ty a druhý byla hodnost svobodníka na vojně.

anonym

Jj!