Co je to 5.nemoc?

Syn od sestry ma pry 5.nemoc.Chci vedet co je to za nemoc,jak se prenasi atd.

Odpovědi
Nuk nuk

Jedná se o běžnou dětskou infekci. Není to žádné závažné onemocnění ale mezi dětmi je silně nakažlivé, protože se jako většina takových nemocí šíří kapénkově, tj. vzduchem. Takže ve školkách a školách to jde snadno.
Většinou jí mívají děti v předškolním a školním věku, ale nejsou výjimkou ani děti o něco mladší.

Začíná obvykle podobně jako třeba chřipka, může se vyskytnout rýma a kašel, ale nejčastějším příznakem je vysoká teplota až horečka. Ta netrvá dlouho. Typická je vyrážka, červené až navfialovělé fleky po těle. Že jde opravdu o 5 dětskou nemoc, poznáte snadno podle motýlovité, nafialovělé skvrny na obličeji (vypadá, jakoby dítě někdo uhodil), která je pro tuto chorobu specifická.

Jak ale říkám, nejedná se o nic závažného.

LuciJe

Pátá nemoc či pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je virové infekční onemocnění způsobené parvovirem B19. Onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, myalgiemi, po kterých asi za týden následuje výsev makulopapulózní vyrážky nejprven na tváři, odkud se šíří přes trup na končetiny. U některých jedinců může onemocnění proběhnout bez zevních projevů, asymptomaticky.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A1t%­C3%A1_nemoc