Adámek01

Co je těžištěm Vivaldiho tvorby?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Nechápu co je myšleno těžíštěm… to bude určitě zase nějaká blbost do školy. Oni neumí normálně, jasně a srozumitelně zadat ani úkol, tvl.
Co je důležité a podstatné při Vivaldiho tvorbě není těžké zjistit. Stačí si projít některé jeho skladby nebo se podívat na wiki.

Osobně bych si pod takto formulovaným zadáním představil hned několik věcí, třeba primární hudební nástroj, téma/námět, postup, styl, žánr, prostředky (kromě hlavního nástroje), nejznámější skladby, ovlivnění, různé charakteristiky a další. Co si vybrat..? Pokud to není zadání slohové práce, kde máš jistou volnost, jak to uchopit, tak by se měl učitel lépe vyjadřovat. Odpovědí je zde totiž víc, záleží, CO přesně chce vědět, co se té tvorby týká, z jakého/kterého pohledu. „Těžišť“ může být několik.
Jednoduchou odpovědí by byly smyčcové nástroje (nejvíc housle), ale na to bys přišel sám. Nemáš zač.

Další odpovědi
aliendrone

Souhlasím s Disraelim, otázka jak stehno. Takže:

  1. Našroť se jeho životopis včetně nejdůležitějších děl (to kdyby padly dodatkové otázky v důsledkui nejistoty).
  2. Odpověz: „instrumentální skladby“.

Pokud s tím budou potíže, tak se odvolej, že informaci poskytl známý ruský odborník a držitel Zlaté hvězdy Hrdiny Sovětského svazu a Leninova řádu, major Oleg Nesermějevič Dodržkin. A VÝZNMNĚ si začni mnout pěsti! ;) :D :D

elkon

Třeba Čtyři roční období.

led

Život,
život človeka, jeho myšlienky a citové vyznania,
život prírody, jej jarné zobúdzanie, letné rozvíjanie, jesenné dozrievanie a zimný spánok.

Pochopiť dielo a podať ho vlastným spracovaním svojich citov nie je vždy jednoduché. Napríklad „Štyri ročné obdobia“ v scénickom podaní v dnes už zaniknutého divadla Komornej opery SND v Bratislave boli každý raz iné, akoby záviseli aj od ročného obdobia počas koncertu a tak v mysli poslucháčov vyvolávali rôzne obrazy, raz plynuli ako rieka od jej zrodu po spojenie s morom, inokedy ako premenlivé počasie na horách, ako život vtáka Burliváka, či snenie „domaseda“… Bola to taká živá diskusia hudobníkov a poslucháčov s rámcovým scenárom od Vivaldiho.

dubraro

Katalog Vivaldiho děl obsahuje:
více než 500 instrumen­tálních koncertů pro nejrůznější nástroje (housle, violoncello, lesní roh, hoboj, flétna, viola d'amore, cembalo, ale i loutna a mandolína), z toho je cca 230 koncertů pro housle;
50 oper;
86 sonát;
řadu symfonií;
na 60 mší, oratorií a příležitostných hymnů;
na 50 kantát, koncertních árií a jiných vokálních skladeb;
stále se rozrůstající počet drobných skladeb komorního charakteru.

Vivaldiho hudba je formálně pevně zakotvena v barokní tradici, ale velmi vynalézavá v harmonických kontrastech, strhujících rytmech a neopakovatelné melodice. Nadto se Vivaldi nesnažil jen vyhovět akademickým požadavkům doby a skládat pro hrstku intelektuálů, ale svou hudbu komponoval cílevědomě tak, aby byla blízká nejširším vrstvám posluchačů. Z jeho hudby čiší potěšení z komponování a radost ze života, která se přenáší na posluchače. V tom tkví i dnešní popularita Vivaldiho skladeb. Vivaldi je považován za jednoho z tvůrců, kteří stáli u přerodu barokní hudby v klasický styl.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Antonio_Vi­valdi