Avatar uživatele
panxnotdead

Co je tak pověstného na Bruntále?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 3483 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

Gynekolog prohlíží ženu na křesle a po prohlídce si tak povzdechne:„No jo,Bruntál“.
Žena se znepokojí a jde k jinému lékaři,a ten po prohlídce opět řekne :„Bruntál“.
Žena jde ke třetímu lékaři velmi znepokojena a když lékař po prohlídce řekne zase Bruntál,ženě to nedá a zeptá se,co to jako má znamenat,že to slyšela už u dvou lékařů .Lékař jí to osvětlí slovy:No paní,jste v pořádku a Bruntál znamená,že všude je tam krásné okolí,ale jinak hrozná díra".
🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Co je pověstné, může být v dobrém či špatném smyslu.

Autorka článku Bruntál slaví 800 let – 17. 5. 2013 uvádí některé zajímavost.

"Bruntál byl založen roku 1213 a jsme nejstarším městem v zemích koruny české s magdeburským městským právem.

Díky Bruntálu a obcím v jeho okolí můžeme svítit nebo popíjet likér Praděd? První pokusy s výrobou likérů začal na konci 18. stol městský fyzik Karel Kurzweil v domě na dnešním náměstí Míru. Dnes se tu vyrábí unikátní pivo v prášku. A co se svícení týče, v Bruntálu se vyrábí vlákna do žárovek. Dá se říct, že Bruntál leží mezi horami a vodou."

Třeba řád německých rytířů významně ovlivnil historii Bruntálu. .

1. "O některých velmistrech se vypráví i pověsti. Třeba o Janu Kašparu z Ampringenu. Říká se, že jistý bruntálský měšťan křivě přísahal a navíc dodal, že nikdy nepřekročí práh svého domu, jestliže nemluvil pravdu. V předsíni však zakopl o kámen, upadl a zemřel. Na místě začalo strašit. Podle pověsti se pak velmistr Jan Kašpar celou noc modlil u domu, kde se ukazovalo žluté světýlko, a ducha pak zaklel do hrobu. Říká se, že tento bruntálský měšťan křivě přísahal a navíc dodal, že nikdy nepřekročí práh svého domu, jestliže nemluvil pravdu. V předsíni však zakopl o kámen, upadl a zemřel. Na místě začalo strašit. Podle pověsti se pak velmistr Jan Kašpar celou noc modlil u domu, kde se ukazovalo žluté světýlko, a ducha pak zaklel do hrobu.

Bruntál byl za jeho života povýšen na knížectví. Udělal hodně i pro bruntálské občany. Například je zbavil povinnosti robotovat na panském a povolil jim, že se mohou stěhovat, aniž by mu to oznámili.

2. Jiný velmistr, kníže Evžen Habsburský, se zasloužil o budování zámeckých obrazových sbírek i zámecké knihovny. nechal na zámku zřídit i zbrojnici. Znalci tvrdí, že mezi vojenskými zbraněmi pátá zleva prý byla jeho osobní zbraní. Pozoruhodný je i hlavní sál zámku, který zabírá dvě patra. Natáčely se tu dvě známé pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra. Tanečníci se tu procházeli pod nádhernými lustry. "

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestujeme/brun­tal-slavi-800-let

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Děda Louda

V okolí města Bruntálu se nachází několik vyhaslých čtvrtohorních sopek. Většina z nich náleží do skupiny sopek smíšených (stratovulkánů), což znamená, že činnost sopek byla střídavě explozivní a výlevná. Během explozí byla z kráteru na větší vzdálenosti vyvrhována láva, která po utuhnutí dopadla na povrch v podobě nesouvislých sopečných vyvrženin (pyroklastik). Naopak při výlevech láva z kráterů volně vytékala a tvořila lávové proudy. Sopečné vyvrženiny tvoří většinou sopečný kužel.

Zdroj: Wikipedie

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Myslíš, jak tam rozplakali Menšíka??
😁
Nic – jde o humorně nadsazené označení „drsného kraje“…
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
abendsbrot23

V Bruntále se, jako v jediném místě na světě, vyskytují zubaté žáby. To nevíš? :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

Název mesta Bruntálu vznikl zkomolením nemeckého názvu mesta Freudenthal – štastné údolí.
První zmínka o Bruntálu pochází z Unicovské listiny krále Premysla Otakara I. z roku 1223. Listina se zminuje o založení Bruntálu roku 1213 jako vubec 1. osady s magdeburským právem v ceských zemích.
Bruntál byl založen jako horní mesto, které prosperovalo díky težbe drahých kovu v okolí. Ovšem výnosnejší než težba zlata byla težba bahna, která se stala motorem bruntálské ekonomiky ve 20. století. V posledních letech byl s podporou Evropské unie vrácen zdevastované krajine její puvodní ráz.
Nejštastnejší období zažil Bruntál v roce 1964, kdy armáda experimentálne pridávala LSD do vodovodního rádu.
Pri scítání lidu v roce 2001 zde bylo spocítáno 17.627 rázovitých drsných obyvatel, co nemají smysl pro humor a zmekcilost.

Zlé jazyky tvrdí, že Bruntaláci se neradi baví a že jsou nejhorší publikum. Údajne to dokazují následující kulturní akce:

1984 – v sále Kulturního domu se nám podarilo rozplakat Vladimíra Menšíka
2009 – drobné nedorozumení po koncertu Vladimíra Hrona
2010 – pro nemoc zrušené turné Tomiho Paci – Vsákneš se do me jako déšt

Pres všechna tato krivá obvinení se Bruntál proslavil rázovitými kratochvílemi:

  • beh Silážní strela (ríjen)

Jde o závod o nejrychlejšího bežce do schodu 12 patrového bruntálského sila. Dosahované casy se pohybují od 1 do 3 minut. Porádá OPEN HOUSE Bruntál, což je místní nízkoprahové zarízení.

  • lov brezích laní

Zajímavosti našeho drsného kraje: výskyt zubatých žab a toulavé pumy.

http://img4.wi­kia.nocookie.net/__cb201­10505184240/ne­cyklopedie/ima­ges/a/a8/Zuba­ta_zaba.jpg

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek