panxnotdead

Co je tak pověstného na Bruntále?

Nejlepší odpověď
iceT

Gynekolog prohlíží ženu na křesle a po prohlídce si tak povzdechne:„No jo,Bruntál“.
Žena se znepokojí a jde k jinému lékaři,a ten po prohlídce opět řekne :„Bruntál“.
Žena jde ke třetímu lékaři velmi znepokojena a když lékař po prohlídce řekne zase Bruntál,ženě to nedá a zeptá se,co to jako má znamenat,že to slyšela už u dvou lékařů .Lékař jí to osvětlí slovy:No paní,jste v pořádku a Bruntál znamená,že všude je tam krásné okolí,ale jinak hrozná díra".
🙂

Další odpovědi
annas

Co je pověstné, může být v dobrém či špatném smyslu.

Autorka článku Bruntál slaví 800 let – 17. 5. 2013 uvádí některé zajímavost.

"Bruntál byl založen roku 1213 a jsme nejstarším městem v zemích koruny české s magdeburským městským právem.

Díky Bruntálu a obcím v jeho okolí můžeme svítit nebo popíjet likér Praděd? První pokusy s výrobou likérů začal na konci 18. stol městský fyzik Karel Kurzweil v domě na dnešním náměstí Míru. Dnes se tu vyrábí unikátní pivo v prášku. A co se svícení týče, v Bruntálu se vyrábí vlákna do žárovek. Dá se říct, že Bruntál leží mezi horami a vodou."

Třeba řád německých rytířů významně ovlivnil historii Bruntálu. .

1. "O některých velmistrech se vypráví i pověsti. Třeba o Janu Kašparu z Ampringenu. Říká se, že jistý bruntálský měšťan křivě přísahal a navíc dodal, že nikdy nepřekročí práh svého domu, jestliže nemluvil pravdu. V předsíni však zakopl o kámen, upadl a zemřel. Na místě začalo strašit. Podle pověsti se pak velmistr Jan Kašpar celou noc modlil u domu, kde se ukazovalo žluté světýlko, a ducha pak zaklel do hrobu. Říká se, že tento bruntálský měšťan křivě přísahal a navíc dodal, že nikdy nepřekročí práh svého domu, jestliže nemluvil pravdu. V předsíni však zakopl o kámen, upadl a zemřel. Na místě začalo strašit. Podle pověsti se pak velmistr Jan Kašpar celou noc modlil u domu, kde se ukazovalo žluté světýlko, a ducha pak zaklel do hrobu.

Bruntál byl za jeho života povýšen na knížectví. Udělal hodně i pro bruntálské občany. Například je zbavil povinnosti robotovat na panském a povolil jim, že se mohou stěhovat, aniž by mu to oznámili.

2. Jiný velmistr, kníže Evžen Habsburský, se zasloužil o budování zámeckých obrazových sbírek i zámecké knihovny. nechal na zámku zřídit i zbrojnici. Znalci tvrdí, že mezi vojenskými zbraněmi pátá zleva prý byla jeho osobní zbraní. Pozoruhodný je i hlavní sál zámku, který zabírá dvě patra. Natáčely se tu dvě známé pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra. Tanečníci se tu procházeli pod nádhernými lustry. "

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestujeme/brun­tal-slavi-800-let

Děda Louda

V okolí města Bruntálu se nachází několik vyhaslých čtvrtohorních sopek. Většina z nich náleží do skupiny sopek smíšených (stratovulkánů), což znamená, že činnost sopek byla střídavě explozivní a výlevná. Během explozí byla z kráteru na větší vzdálenosti vyvrhována láva, která po utuhnutí dopadla na povrch v podobě nesouvislých sopečných vyvrženin (pyroklastik). Naopak při výlevech láva z kráterů volně vytékala a tvořila lávové proudy. Sopečné vyvrženiny tvoří většinou sopečný kužel.

Zdroj: Wikipedie

anonym

Myslíš, jak tam rozplakali Menšíka??
😁
Nic – jde o humorně nadsazené označení „drsného kraje“…
😉

abendsbrot23

V Bruntále se, jako v jediném místě na světě, vyskytují zubaté žáby. To nevíš? :D

Funna

Název mesta Bruntálu vznikl zkomolením nemeckého názvu mesta Freudenthal – štastné údolí.
První zmínka o Bruntálu pochází z Unicovské listiny krále Premysla Otakara I. z roku 1223. Listina se zminuje o založení Bruntálu roku 1213 jako vubec 1. osady s magdeburským právem v ceských zemích.
Bruntál byl založen jako horní mesto, které prosperovalo díky težbe drahých kovu v okolí. Ovšem výnosnejší než težba zlata byla težba bahna, která se stala motorem bruntálské ekonomiky ve 20. století. V posledních letech byl s podporou Evropské unie vrácen zdevastované krajine její puvodní ráz.
Nejštastnejší období zažil Bruntál v roce 1964, kdy armáda experimentálne pridávala LSD do vodovodního rádu.
Pri scítání lidu v roce 2001 zde bylo spocítáno 17.627 rázovitých drsných obyvatel, co nemají smysl pro humor a zmekcilost.

Zlé jazyky tvrdí, že Bruntaláci se neradi baví a že jsou nejhorší publikum. Údajne to dokazují následující kulturní akce:

1984 – v sále Kulturního domu se nám podarilo rozplakat Vladimíra Menšíka
2009 – drobné nedorozumení po koncertu Vladimíra Hrona
2010 – pro nemoc zrušené turné Tomiho Paci – Vsákneš se do me jako déšt

Pres všechna tato krivá obvinení se Bruntál proslavil rázovitými kratochvílemi:

  • beh Silážní strela (ríjen)

Jde o závod o nejrychlejšího bežce do schodu 12 patrového bruntálského sila. Dosahované casy se pohybují od 1 do 3 minut. Porádá OPEN HOUSE Bruntál, což je místní nízkoprahové zarízení.

  • lov brezích laní

Zajímavosti našeho drsného kraje: výskyt zubatých žab a toulavé pumy.

http://img4.wi­kia.nocookie.net/__cb201­10505184240/ne­cyklopedie/ima­ges/a/a8/Zuba­ta_zaba.jpg