Gus_Fring

Co je Star Wars za žánr?

Je to sci-fi? Přece jenom sci-fi se zakládá na možných technických vymoženostech, budoucnu a tak. Takže světelné meče a „před dávnými časy v předaleké galaxií“ mi tam moc nesedí.

Někdo to označuje za fantasy, nevím.

Asi nejčastěji space opera, ale to je podžánr sci-fi.

Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
annas

„Star Wars (česky původně též Hvězdné války) je americká multimediální franšíza žánru epická vesmírna opera, vytvořená Georgem Lucasem“ .

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Star_Wars

Je Star Wars sci-fi nebo antasy? Tento typ filmů nesleduji, takže jsem vyhledala.

Jedna společná dělicí čára spočívá v tom, že science fiction je o vědeckém a technologickém pokroku, který by se mohl v budoucnu rozumně vyskytnout, zatímco fantazie existuje pouze v oblasti fantazie.

Existence Síly však způsobuje, že Star Wars vypadají spíše jako fantasy než science fiction.

Nejlepší odpovědí na to, zda je Star Wars sci-fi nebo fantasy, je to, že jde takl trochu o obojí. Źánr „sci-fi“ hvězdných válek ignoruje své fantazijní prvky, jako je Síla; ale označení „fantasy“ hvězdných válek ignoruje její meziplanetární prostředí a sci-fi pocit.

Nejlepší označení pro Hvězdné války je „vědecká fantazie“, subžánr, , který mísí prvky sci-fi a nadpřirozené.

Není správné řadit Star Wars do sci-fi nebo mezi fantasy , když komponenty science fiction a fantasy jsou v harmonii.

https://www.li­veabout.com/star-wars-sci-fi-or-fantasy-2958030

Další odpovědi
DoTazatel

Je to sci-fi i fantasy zároveň. Ale hlavně je to jasné sci-fi.

Sci-fi vůbec nemusí být v budoucnu: „Science fiction – Vědeckofantastický žánr nebo též sci-fi a SF je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů anebo dosud neznámých forem života v díle. Děj sci-fi je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie.” (nebo neexistující přítomnosti).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Science_fic­tion

Samozřejmě má sci-fi i podžánry, takže by se to dalo označit i jako: Military science fiction, Science fantasy i Space opera. Protože SW má všechny prvky těchto podžánrů.

Kepler

Sci-fi je to jen částečně. Fi – jako fikce ano, sci – jako science ani náhodou. Fantasy to taky není, protože se tam nevyskytují pohádkové bytosti. Vzato přísným okem vědce tam jsou nesmysly, ale bohužel většina filmů tohoto žánru různé nesmysly více, či méně obsahují. Opravdových sci-fi je jako šafránu.

Schluker

George Lucas říká, že je to kombinace více žánrů:

https://books­.google.cz/bo­oks?id=P2P7pwH­eZSkC&pg=PA47&­lpg=PA47&dq=in­stead+of+readin­g+technical,+hard-science+writer­s+like+Isaac+A­simov,+I+was+in­terested+in+Ha­rry+Harrison+an­d+a+fantastic,+su­rreal+approach+to+the+g­enre&source=bl&ot­s=tKoEO0Ygkz&sig=AC­fU3U2V6kI3AYJu­EfYBisQRamey6dTZpQ&hl=c­s&sa=X&ved=2a­hUKEwjBwqLUyc7o­AhVCRBUIHUmVBtAQ6A­EwAXoECAoQAQ#v=o­nepage&q=inste­ad%20of%20rea­ding%20techni­cal%2C%20hard-science%20wri­ters%20like%20I­saac%20Asimov%2C%20I%2­0was%20interes­ted%20in%20Ha­rry%20Harrison%20an­d%20a%20fantas­tic%2C%20surre­al%20approach%20to%20t­he%20genre&f=fal­se

DoTazatel

@Kepler, fantasy ale není založené jen na tom, že se tam vyskytují pohádkové bytosti. Krom toho sága star wars obsahuje mnoho neexsitujících bytostí a tvorů.

Kepler

Já tedy fantasy moc nesleduju, ale vždycky tam byli nějací draci, bohové, čarodějnice, trpajzlíci, apod., známé z pohádek. Neexistující bytosti ve sci-fi jistě můžou být – mimozemského původu. Vetřelec, Predátor, domorodci z Avataru…

led

Považovať aliendrona za sci-fi je silné kafe…
Jeden z podžánrov sci-fi je aj klasická rozprávka prenesená do budúcnosti s využitím fantasmagorií vedeckotechnického vývoja.

Kepler

Aliendrona nikdo nejmenoval. Ale když už jsme u toho, tak já bych ho definoval jako hybrida nějaké mimozemské potvory s vrtulemi v prdeli a na hlavě. Přísně endemický druh, který se vyskytuje jen na odpovedi.cz.

DoTazatel

Jako já to taky nějak nesleduju a je to fakt, že se to hodně zakládá na bájích a bájných tvorech. Ale krom toho taky na rytířích, soubojích, magii/nadpřirozena, což je ve Star Wars taky (akorát to jsou rytíři se světelnými meči) a bájných tvorů je tam taky dost – ne na způsob predátora, vetřelce atd., ale prsotě vážně inspirace z mytologií:
https://starwar­s.fandom.com/cs/wi­ki/Kategorie:Tvo­rov%C3%A9
Magie je tam taky.

/Proto je Sw hlavně space opera a science fantasy.

Na netu je ostatně plno článku dohadujících se o tom čím Star Wars vlastně je, jestli fantasy nebo sci-fi, nebo jaký podžánr sci-fi… většinou se shodují, že to je mix, protože má prvky všech těch žánrů.
Ostatně i na csfd je v žánrech napsané „fantasy,“ i na imdb.