Blankaaaa

Co je správně? Použiju přítomný čas, nebo budoucí?

Co je správně? Použiju přítomný čas nebo budoucí?

Dnes večer jedu k babičce.
Dnes večer pojedu k babičce.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

budoucí čas

Anketa je chybně sestavená. Chybí možnost Jlná odpověď. Totiž lze použít oba tvary z pohledu věcného (použití příslovce) nebo gramatického budoucoí čas.

Nedokonavá slovesa pohybu, např. jet, běžet, letět nebo jít a některá další slovesa, tvoří jednoduché tvary budoucího času odvozené od tvaru oznamovacího způsobu v přítomném čase pomocí předpony po-: např. jet – jedu – pojedu, běžet – běžím – poběžím.

Protože věta začíná příslovcem večer, z hlediska lexikálního významu jde o budoucnost. Můžete použít oba tvary, I když vhodnější pro češtinu je tvar pojedu.

Rozdíl mezi tvary jedu a pojedu souvisí s videm sloves. Sloveso jedu je nedokonavé, Jde tedy o přítomnost. Pojedu se tváří jako přítomný čas, ale pokud se nad tvary zamyslíme, když jedu, tak stále jedu. Když pojedu,teoreticky k odjezdu ještě nedošlo. Takže sloveso pojedu vyjadřuje budoucí čas. .

Někdy je vhodné zvážit, která z možností vám lépe vyhovuje, ldyž žádná není chybná. Především umět si zdůvodnit, jaké významy má který slovní druh, tedy oprášit si významy slov , slovníkové = včera a mluvnické jedu, pojedu. ,
J

Další odpovědi
Alesh

budoucí čas

Tak večer ještě není, tudíž se jedná o budoucnost. Nicméně si myslím, že lze bez problémů říct obojí. To „pojedu“ mi tam sedí líp.

quentos

přítomný čas

Někdy používáme přítomný čas pro pevně naplánovanou budoucnost (taktéž i v němčině a angličtině). Lze obojí.

paul1

přítomný čas

elkon

Opět špatná anketa, není možný jiný komentář.

Pepa25

Obojí je správně, v češtině je pro tuto situaci běžnější budoucí, v angličtině přítomný.