OtaznikMACHT

Co je správně? Absorbuje nebo absorpuje?

Prosím někdo kdo to opravdu ví. Ne nějaké dítě co si myslí že je všeználek. Děkuji

Nejlepší odpověď
Rokio

Absorbuje je správně.

Další odpovědi
Kepler

Jak píší kolegové. Pak ještě existuje pojem ADSORPCE, což znamená navázání plynu nebo kapaliny na povrchově aktivní nosič. Takto byl adsorpován kyanovodík a jmenovalo se to Cyklon B. Zmíněným nosičem může být i aktivní uhlí, který je základem ochranných dýchacích masek proti organickým plynů i aerosolům a který je účinný i proti plynnému chlóru.

ivzez

Absorbuje, ale pozor → absorpce

Kelt

Proces se jmenuje absorbování, a tedy absorbce je správný výraz a sloveso popisující činnost se nazve absorbuje. Na puje končí slovesa kupuje, pumpuje a pod. To je můj výklad, než jsem si našel ve Wikipedii toto.
Absorpce plynu znamená rozpouštění plynu v kapalině. Aby mohl být plyn kapalinou absorbován, musí v ní být rozpustný.
Takže bych se přikláněl k výrazu absorbuje.
.

orwell

Pokud jde o sloveso, tak správně je absorbovat.
Pokud jde o děj (pohlcování), pak použiji slova absorpce, nebo absorbování.

mosoj

https://www.hap­pyend.cz/clan­ky/absorpce-nebo-adsorpce-je-v-tom-rozdil/