Jakub

Co je pravda?

Tato otázka mi byla dána na webu.

Nejlepší odpověď
standa

Těžká filozofie 🙂

Vynechám ´biblické´pojetí pravdy… a soustředím se ateistické pojetí případných odpovědí:

Je několik možností:

1. KAŽDÝ MÁ SVOU PRAVDU

  • nalezli bychom tisíce příkladů

2. DEMOKRATICKÁ PRAVDA

  • pravda je to, na čem se shodne většina,
  • kdy je co správné a co špatné určuje množství hlasů
  • o pravdě se hlasuje

3. PRAVDA AUTORITY

  • vědci řekli ABCD…
  • pan XY, velmi uznávaný, řekl EFGH…
  • pak máme tendenci výroky ´ABCD´ a ´EFGH´ považovat pomalu za sváté a jednoznačné pravdy…

4. PRAVDA MATEMATICKÁ

  • jedna a jedna jsou dvě
  • pamatuji na učitele matematiky (btw. měl jsem tento předmět velmi rád), který nás učil „Zpochybňuj jakýkoli výrok i ten 1+1=2“

5. PRAVDA MANŽELKY
🙂 ale to už jsme v jiné sféře 🙂

Další odpovědi
dudu

„Pravda je shoda skutečnosti s poznáním. (Veritas est adaequatio rei et intellectus.)“ Tomáš Akvinský

Kostík

Pravda je co se skutečně stalo, nebo děje, ale milosrdná lež, je někdy lepší než pravda.

anonym

Škoda, že jste otázku uzavřel. Pravda a její poznání jsou otázky filozofické, i když se uvádějí i jiné definice. Této odpovědi se blíží jen Dudu, i když není zcela vyčerpávající.