Lucilu

Co je potřeba k pořádání příměstského tábora?

Dobrý den,
v létě bych chtěla s přítelem (jsme oba studenti VŠ) pořádat 5 denní příměstský tábor pro zhruba 30–40 dětí od 5 do 12 let. Chci se zeptat na pár věcí, které nemůžu nikde dohledat.

  1. Musím si založit živnostenský list? Popřípadě sehnat si nějakou organizaci pod kterou budu tábor pořádat?
  2. Musíme si oba udělat kurz vedoucího?
  3. Jak je to s financováním, přesněji s odváděním daní?

Odpovědi
Bobek 2

„Příměstský tábor“ se častěji říká takovým akcím, kde děti nepobývají celou dobu, ale vždycky ráno dorazí a večer zase jedou domů. Takže to vůbec není tzv. pobytová akce, kde by se přespávalo. Jinak „zotavovací akce“ ve smyslu hygienického zákona je na dobu DELŠÍ 5 dnů, čili pokud má pouze 5 dnů. tak v tomto smyslu zotavovací akcí není, nanejvýš „jinou podobnou akcí pro děti“, jejíž definice už je trochu vágní. Aby to byla „zotavovací akce“, tak by musely být splněny obě podmínky, tj. jak doba pobytu, tak počet dětí.

Zotavovací (i jinou podobnou) akci pro děti může pořádat kdokoliv, to není zákonem regulováno. Ale pořádající osoba by vždycky měla mít právní subjektivitu – tj. buď bude pořadatelem jeden člověk (a ostatní to budou dělat „pro něj“ jako podřízení), nebo to bude nějaká organizace (která ovšem musí někoho k tomu pořádání pověřit). Pokud by to pořádala společně parta lidí, kterou by nikdo z nich nevedl a která by neměla společnou právní subjektivitu, tak by to bylo velmi problematické. Před zákonem odpovídá za splnění povinností právě ta pořádající osoba – ať je to jeden člověk, nebo jedna organizace.

Pokud to není pořádané „za účelem zisku“ nebo nejde o soustavnější, opakovanou akci, tak by to nemělo být považováno za podnikání, tj. živnostenský list není třeba. Jde o účel akce, nikoliv o to, jestli nakonec reálně nějaké peníze zbudou.

Kdo smí takovou akci pořádat není zákonem nijak regulováno, tj. nikdo nemusí mít žádný kurs, nemusí být trestně bezúhonný atd. Pouze hygienický zákon stanoví, že osoby „činné při zotavovací akci“ – a to platí i pro ty „jiné podobné akce“ – musí být zdravotně způsobilé, přičemž na „zotavovací akci“ to musí být potvrzeno lékařem, a nejasná formulace zákona ponechává nejistotu v tom, jestli i „na jiné podobné akci“ je nutný přímo posudek (potvrzení), nebo jestli v takovém případě si za tu zdravotní způsobilost ručí pořadatel sám.

Co se týče financování, pokud nejde o podnikání, pak to podle mého názoru zdanění nepodléhá, a to ani v případě, kdy by nějaký nějaký finanční přebytek nakonec z akce vznikl. A zřejmě pak není ani povinnost vést účetnictví.

Ale pokud by pořadatel někde žádal o nějaké dotace, tak jejich podmínkou už může být, aby např. vedoucí měli absolvovaný nějaký kurz, byli trestně bezúhonní, aby to bylo řádně vyúčtováno atd.

Zdravotník s platnou průkazkou není na „jiné podobné akci“ povinný, ale z praktického hlediska je naprosto nezbytné, abyste ovládali aspoň základy první pomoci a věděli si rady s běžnými zdravotními problémy dětí.

Voda na pití a vaření musí být pitná, tj. pokud nebudete používat vodu z veřejného rozvodu pitné vody nebo balenou pitnou vodu, ale ze soukromé studny, pramene atd., tak je potřeba si nechat udělat rozbor – to se domluvíte na té hygienické stanici, kde to dělají.

Ohlášení na hygienu ani nikam jinam není u „jiné podobné akce“ povinné, ale z praktického hlediska je vhodné, aby o vás jednak hygiena a jednak obec, na jejímž katastru budete, věděla, aby s vámi počítala při případné živelné pohromě nebo jiné krizové situaci.

Jinak doporučuji jako zdroje informací například poradnu ČRDM
http://poradna­.crdm.cz/krat­kodobe-akce-pro-deti

Je dobré dobře znát příslušné paragrafy ze zákona o ochraně veřejného zdraví (§ 8 – 12 zákona 258/2000 Sb.)
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-258

a celou prováděcí vyhlášku 106/2001 Sb. – pozor, je poměrně často novelizovaná, je třeba si každý rok zkontrolovat aktuální znění.
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-106

agentpv

Taky to můžete zkusit udělat pod nějakým DDM či SVČ – tam by vám mohli hodně pomoci s přihláškami, legislativou, účetnictvím i propagací, s prostorem, stravováním, inventářem (míče, hry…) a taky vás proškolí z „bezpečnosti práce s dětmi…“
Podle mně je 30 – 40 dětí hodně, já + instruktor jsme to kdysi dávno dělávali s 18 dětma, a jak byli děti postupem let nevychovanější a nezvladatelnější tak jsme postupně snižovali počet i věk až na 14 dětí (6 – 11 let v r. 2006. )
Dále 5 leté a 12 leté dítě potřebují jiný přístup, mají jiné tempo myšlení, práce … a dost odlišné zájmy.
Vypadá to, že nemáte s dětmi žádné zkušenosti, v každém případě vás čeká „křest ohněm“ a tak vám přeji nadšené děti a povedený program. A napište jak tábor dopadl.