Avatar uživatele
Kloudič

Co je obrok? je to krmivo pro koně, ale co je to konkrétně? Plodina?

Doplňuji:
Už jsem odpověď našel… /Krmení pro dobytek (trávě, jeteli, vojtěšce, směskám) lidé říkali obrok (vobrok)./ Tzn. že vobrok bylo jakékoli zelené krmení čerstvě sekané, je možné i to, že souviselo s nějakou daní…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iceT, Mili @ před 4400 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Obrok – jadrnné krmivo všeobecně, starší název pro všechna jadrnná krmiva, dnes je většinou myšlen oves, název obrok pochází ze starodávné daně, tzv. obroční daně, která se platila každý druhý rok a odevzdávala se panovníkovi ve formě obilí pro koně, z toho vznikl název obrok pro druhy obilí vhodné pro koně.

Doplnění podle historické mluvnice.
Tvar vobrok souvisí s tzv. protetickou hláskou v, která se ve staročeštině přidávala před o. Nejen vobrok, ale i voheň, vokolo.

Zdroj: http://www.koniny.ic.cz/…_Page547.htm

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Obrok – název pro jadrné krmivo vůbec, u nás nejčastěji oves

Zdroj: http://www.koniny.ic.cz/…_Page313.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mili @

Koně, jako i ostatní nepřežvykující kopytníci, nemají vlastní výrobu bílkovinné součásti potravy v žaludku, jako to mají třeba krávy nebo jeleni. Ti totiž v bachoru, v přední části žaludku, mají trvale usídlené drobné mikroskopické živočichy – prvoky. Ti jim jednak pomáhají při rozkladu celulózy, pomáhají jim tedy trávit i velmi těžko stravitelné součásti potravy, jednak se s potravou dostávají i dál do žaludku, kde potom jejich těla slouží jako zdroj bílkovin, aminokyselin, ke tvorbě buněk. Všechna zvířata potřebují nějaké bílkoviny k tomu, aby mohla tvořit svoje tělo, které je na bílkovinách velice závislé. Nejzákladnější stavební hmotou živého těla jsou aminokyseliny a bílkoviny.

Koně tuto schopnost nemají, proto potřebují nějaký doplněk bílkovinou potravou, potřebují takzvané jádro. V přírodě divocí koně, zebry nebo divocí osli kompenzují tuto svoji potřebu tím, že žerou semena různých travin, to znamená zrní v čerstvém stavu i s pluchami a se senem. Nejsou příliš vybíraví, žerou i méně hodnotnou trávu. A přitom sežerou i značné množství bílkovin právě v těch zralých a nedozrálých semenech. Když koně ale krmíte lehkým lučním senem, které se suší v době, kdy ještě nejsou na louce vytvořena semena, bílkovinná složka koním chybí. A protože koně jsou těžce pracující zvířata vydávající velmi mnoho energie a musí vytvářet hodně svalové hmoty, už od počátku jejich chovu se dobře ví, že se musí krmit i jádrovým krmivem, a nejvíce bílkovin má oves.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
myšpulín

Jadrné krmivo pro koně, nejčastěji oves.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek