Avatar uživatele
Registrovaný

Co je obrok? je to krmivo pro koně, ale co je to konkrétně? Plodina?

Doplňuji:
Už jsem odpověď našel... /Krmení pro dobytek (trávě, jeteli, vojtěšce, směskám) lidé říkali obrok (vobrok)./ Tzn. že vobrok bylo jakékoli zelené krmení čerstvě sekané, je možné i to, že souviselo s nějakou daní...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Obrok - jadrnné krmivo všeobecně, starší název pro všechna jadrnná krmiva, dnes je většinou myšlen oves, název obrok pochází ze starodávné daně, tzv. obroční daně, která se platila každý druhý rok a odevzdávala se panovníkovi ve formě obilí pro koně, z toho vznikl název obrok pro druhy obilí vhodné pro koně.
-----
Doplnění podle historické mluvnice.
Tvar vobrok souvisí s tzv. protetickou hláskou v, která se ve staročeštině přidávala před o. Nejen vobrok, ale i voheň, vokolo.

Zdroj: http://www.koniny.ic.cz/slovni k/index_Page547.htm

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Obrok - název pro jadrné krmivo vůbec, u nás nejčastěji oves

Zdroj: http://www.koniny.ic.cz/peceok one/index_Page313.htm


Avatar uživatele
Bronzový

Koně, jako i ostatní nepřežvykující kopytníci, nemají vlastní výrobu bílkovinné součásti potravy v žaludku, jako to mají třeba krávy nebo jeleni. Ti totiž v bachoru, v přední části žaludku, mají trvale usídlené drobné mikroskopické živočichy - prvoky. Ti jim jednak pomáhají při rozkladu celulózy, pomáhají jim tedy trávit i velmi těžko stravitelné součásti potravy, jednak se s potravou dostávají i dál do žaludku, kde potom jejich těla slouží jako zdroj bílkovin, aminokyselin, ke tvorbě buněk. Všechna zvířata potřebují nějaké bílkoviny k tomu, aby mohla tvořit svoje tělo, které je na bílkovinách velice závislé. Nejzákladnější stavební hmotou živého těla jsou aminokyseliny a bílkoviny.

Koně tuto schopnost nemají, proto potřebují nějaký doplněk bílkovinou potravou, potřebují takzvané jádro. V přírodě divocí koně, zebry nebo divocí osli kompenzují tuto svoji potřebu tím, že žerou semena různých travin, to znamená zrní v čerstvém stavu i s pluchami a se senem. Nejsou příliš vybíraví, žerou i méně hodnotnou trávu. A přitom sežerou i značné množství bílkovin právě v těch zralých a nedozrálých semenech. Když koně ale krmíte lehkým lučním senem, které se suší v době, kdy ještě nejsou na louce vytvořena semena, bílkovinná složka koním chybí. A protože koně jsou těžce pracující zvířata vydávající velmi mnoho energie a musí vytvářet hodně svalové hmoty, už od počátku jejich chovu se dobře ví, že se musí krmit i jádrovým krmivem, a nejvíce bílkovin má oves.


Avatar uživatele
Bronzový

Jadrné krmivo pro koně, nejčastěji oves.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1529
Zlatý beer 709
Zlatý www 558
Zlatý annas 525
Zlatý briketka10 384
Zlatý Kepler 368
Zlatý marci1 367
Zlatý ReHu 311
Zlatý hanulka11 296
Zlatý zjentek 290

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.