Kelt

Co je na opačné straně zeměkoule ve směru od Prahy?

Praha má souřadnice : 50° 5′ 14″ s. š., 14° 25′ 16″ v. d.
Bod středově souměrný má jaké souřadnice? Opíšu čísla a přidám opačné polokoule, nebo ještě počítám rozdíl dle poledníků, a rovníku? Beru Zeměkouli jako geometrickou kouli a ne jaký má tvar, že se od koule dost liší, ani že není homogenní. A řekl bych, že ten bod bude vlastně nejdál od Prahy, nebo to bude platit jen pro místa na rovníku? Díky za odpověď?
Doplňuji:
Bod bude nejdál od Prahy – myšleno tak, že přímý let z Prahy do daného místa, tak je stejná možnost letět směrem na východ, nebo na západ a obě vzdálenosti budou stejné. Tím neberu v úvahu nějaké vzdušné proudy, otáčení Zeměkoule a další věci týkající s letecké či vzdušné dopravy. Kdyby letěli dva cestovatelé balonem z Prahy opačně od sebe a tam se potkali zase, tak by oba urazili stejnou a tedy maximální vzdálenost.
Ale i tak dík za odpověď.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jestli jsem dobře porozuměl tak se jedná o bod který vznikne středovou souměrností země a Prahy na opačném straně zeměkoule.

Podle mně bude mít 50o 5 min 14 vteřin jižní šířky a (- ! 165o 34 min 44 vteřin)
západní délky

Ono se to totiž měří od nultého poledníku a poledník není kružnice.
Takže (165 stupňů 34 min 44 vteřin) + (14 stupńů 25 min 16 vteřin) = 180o
Doplňuji:
Něco tady zmizelo.
V životě jsem nic takového nepočítal. Nepotřeboval jsem to. Tak snad to bude dobře.

Další odpovědi
Fyzik

Dopočítat délku do 180° a šířku do 90° a změnit sever-jih a západ-východ. To s nejdelší vzdáleností platí pro všechna místa na hladině moře, v reálu to může být jinak. Platí to ale stejně na rovníku jako na pólu.
Doplňuji:
špatně, šířka se nedopočítává na 90°, nechá se, jaká je.

cochee

Aniž bych cokoliv počítal, jsem si téměř 100% jistý, že v tom místě bude oceán.

anonym

Cochee – to jo – ale taky tam někde hledali i ten zmizelý Boeing.
😉

anonym

Původně jsem odpověděl nesmysl a už jsem použil i doplnění – takže správně odpovídám tady…
___
Bude to cca 50°5'14.087"S 165°3­4' 46"W (zeměpisnou šířku ponecháš – jen změníš sever na jih; zeměpisnou délku změníš z východní na západní a hodnotu odečteš od 180).
Ad Doplnění: Pokud aproximujeme Zemi na kouli, pak ano, kterýkoli bod na jejím povrchu bude Praze blíž.
BTW – jako ´vzorovou´ polohu jsem zvolik Staroměstskou radnici.