Coliffe

Co dělat se stydlivostí ve stáji?

Jedná se především o stydlivostí ve stáji. Šíleně se stydím. Když kůň něco udělá špatně (podle mě) tak se ho bojím hlasitě okřiknout, aby to ostatní neslyšeli a neviděli mě, protože by to třeba udělal dobře. Nevím, jak se toho zbavit. Trenérka má koně hned naproti „mému“, a tak se šíleně stydím ho za něco okřiknout nebo ho za něco plesknout, protože by si o mě mohli udělat obrázek… Já nevím co s tím :(… Prosím, poraďte :(
PS: Nevěděla jsem, jakou kategorii zvolit

Nejlepší odpověď
Hamon

Nevím, jaké máš s výchovou zkušenosti, ale zdá se mi, že moc velké ne a ta stydlivost je toho důsledkem, nejseš si jistá.

Jediné, co ti můžu poradit, je neboj se. Máš štěstí, že máš trenérku tak blízko, když uděláš chzbu, upozorní tě na to a ty příště budeš chytřejší. Každý děláme chyby. A každý se jich bojíme. Ale chyby jsou důležité, díky chybám se můžeme zdokonalovat. Je potřeba nebát se a když chybu uděláš, zapamatovat si ji pro příště. Časem zjistíš, že si věříš víc a víc a chyby neděláš.

Mimochodem, v jednom z mých zaměstnání šéf vyžadoval, abychom udělali alespoň tři chyby ročně. Tím poznal, že se snažíme a zkoušíme nové.

Další odpovědi
bluehorse

Měla jsem podobný problém. Nemusíš ho hned okřiknout, jen ho trochu napomeň.

kapka

Víš, co je problém? Že nejvíc tu tvoji nejistotu vycítí ten kůň. :( A těžko můžeš za něco někoho trestat, když ani neumíš posoudit, jestli něco udělal špatně nebo ne. Možná dokonce děláš něco špatně ty a ten kůň na to jen po svém zcela přirozeně reaguje. Rozumíš, co tím chci říct? Pracovat se zvířetem tak, aby nedocházelo zbytečně ke konfliktům, to není jen tak.
Nevím jaké situace máš konkrétně na mysli, kdy máš potřebu toho koně okřikovat, ale spíš mám pocit, že by si vás ta trenérka měla víc všímat a učit vás, jak se ke koním správně chovat, jak s nimi komunikovat. Pokud to teda není nějaká s prominutím kravka, od které jsi měla možnost odkoukat maximálně to, že se koně usměrňují především okřikováním. Nevim jak to u vás ve stáji chodí.
Závěr – s koňmi to evidentně neumíš, stydlivost je na místě. Neodnaučuj se stydlivosti, nauč se pracovat s koňmi. Pak bude všechno fajn. :)