Anuket

Co dělat s rodiči kamarádky?

Je mi 18, stejně tolik je mé kamarádce… Známe se odmala, už dvanáct let. S jejími rodiči jsem vždy skvěle vycházela, bohužel do té doby, než jsme došly s kamarádkou do puberty. V té době se změnil postoj jejich rodičů jak k ní, tak ke mně. Když jsem si před třemi lety našla přítele, se kterým jsem doteď, začala jsem v očích obou jejich rodičů být ta, která ji „stahuje“ ke dnu, jelikož byli toho názoru, že když budu mít přítele, bude nějakého chtít i ona, že dojde těhotná a nakonec jim uteče z domu…

V té době začali dělat hodně pro to, abych se s kamarádkou neměla jak vídat. Nicméně několik společných návštěv a sezení u společného stolu u nich doma je, jak sami řekli, přesvědčilo, že jsem inteligentní a nejsem špatná, jak si mysleli. V té době jsem doufala, že už je to nejhorší za námi.

Bohužel jednoho dne kamarádka měla jít ke mně na kafe. Nějak mi to ale nakonec nevyšlo a nemohla jsem. Tak nešla ke mně, ale k jiné kamarádce. Ta měla zrovna po narozeninách, tak si daly dva panáky. Bohužel jí ale alkohol nehezky zreagoval s léky na alergii a zvracela pak po příchodu domů celou noc. Bohužel jejím rodičům nemůže vymluvit, že byla jinde, ale ne se mnou. Její mamka na mě dneska údajně zvonila, protože si chtěla promluvit, „co to s její dcerou dělám“, nebyla jsem však doma. Bohužel ji znám a věřím tomu, že tu bude chodit, dokud jí neotevřu já, nebo můj otec (což nechci, můj otec za mnou vždy stojí a byl by s ní rychle „hotov“). S kamarádkou chodíme na brigádu. Tam její mamka volala, že její dcera už tam nedojde a končí (čímž ji odstřihla jak od našeho dalšího kontaktu, tak od peněz, oni sami jí přitom žádné kapesné nedávají i když jsou na tom dobře). Dostala zaracha a ještě se její mamka začala zajímat o protialkoholní léčebnu. Mimo jiné jí vyhrožuje, že pokud jednou zaracha poruší a půjde třeba za mnou, že jí balí věci.

Rodiče jí takové naschvály dělali často, často se za mnou chodila schovávat a utíkala před nimi ke mně… Ale takhle to graduje vůbec poprvé. Tudíž mám dvě otázky…

Pokud její mamku zastihnu, jak na mě zvoní, samozřejmě jí otevřu, ale co jí říct? Je ten typ, který si vše přebere ve zlém…

A ta druhá. Myslíte, že je kamarádce jak pomoct? Od rodičů jít nechce, ale už je z toho celkem na dně a já už opravdu nevím, jak jí pomoct…
Doplňuji:
Beer4Real – dupnout si, no to by bylo fajn, kdyby ji za to pak její otec nezmlátil… Bohužel to není moc jednoduché.

Nejlepší odpověď
anonym

Dokud kamarádka žije u rodičů a za jejich peníze, měla by (i když je plnoletá) respektovat a dodržovat jejich zásady. Jediná přijatelná varianta je, s rodiči se domluvit.
A pokud se to kamarádce nelíbí, může se kdykoli ´sebrat´ a odejít bydlet ´do svého´ a za ´své´…
___
Ty pak vůbec nemáš právo se do jejich rodiny ´míchat´.
Takže – pokud tě její máma ´zastihne´, vyslechni ji, odsouhlas, co ti bude povídat – a případně se omluv. Tobě prostě vůbec nepřísluší jejich vztahy řešit a rozebírat.*)
Jak pomoct kamarádce? – řekni jí to, co jsem ti napsal – a na ní bude, jak se rozhodne. A pokud by se rozhodla od rodičů odejít, můžeš jí pomoct sehnat (nabídnout) bydlení, podporovat ji finančně (apod.). Ale rozhodnout se musí sama.
___
*) jiným případem by bylo, pokud by v rodině docházelo k nějaké trestné činnosti (násilí…) – pak můžeš podat podnět na prošetření sociálkou, případně trestní oznámení na PČR

Další odpovědi
ivzez

Jsou prázdniny a tady se někdo asi dost nudí …

Nový občanský zákoník dává rodičům možnost ukončit zaměstnání
dítěte – ovšem jenom do 16 let věku a musel by k tomu být důvod
(prázdninová brigáda asi nikomu nebrání ve studiu apod.).
V případě osmnáctileté kamarádky by to tak snadné nebylo.

Nechtěla bys to zkusit ještě jednou, tentokrát po pravdě?

Poznámka:
Jsi-li stejně pravdomluvná vůči kamarádce a jejím rodičům
a poskytuješ-li kamarádce před nimi „azyl“,
nemůžeš se divit, že o tobě nemají příznivé mínění.

abendsbrot23

Zkus s dotyčnou matkou jednat kamarádsky, trochu ji polichoť, že ji třeba v něčem obdivuješ a tak. Třeba s ní pak bude rozumnější řeč. Dej jí najevo, že nejsi špatná holka a klidně ji pošli za tou jinou kámoškou, u které se slečna opila, aby řekla jak to bylo.

Ke druhé otázce mě žádná moudrá rada nenapadá.

S některými lidmi je prostě těžké pořízení. :(

zjentek

tohle řeší nějakej sociální odbor ..poptej se u vás na radnici

Beer4Real

S tou její matkou ty ani tvůj otec nic neuděláte, taková je a bude.
Tvoje kámoška si musí víc dupnout a ohradit se proti svojí matce, říct ji že je dospělá ať jí tak neomezuje a dá ji volnost.

Nevíteto?

Jediná možnost jak podpořit kamarádku mi přijde dát jí najevo, že to není její vina. (pokud to neví) Pokud s tvojí kamarádkou odjakživa takhle jednají, může mít sama pocit viny a obviňovat se, měla by vědět, že chyba není v ní!

Anuket

to ivzez – své problémy si řeším sama a abstinuji. Neznáte mě, proto mě prosím nesuďte. To, že kamarádce věřím, kde byla a co dělala je normální, když ji znám 12 let. Její matka nebere v potaz ani to, že jí jsem schopna dokázat, kde jsem byla. Jednak mimo domov, jednak s přítelem a jeho kočkou na veterině, kde jsme téměř dvě hodiny čekali na provedení zákroku. Nicméně nevidím jediný důvod se vám zpovídat. Prostě a jednoduše – nemůžu být na dvou místech naráz.

Mezi námi, nepatříte také mezi maminky, kterým přijde normální své dětičky mlátit, vše jim zakazovat a které šly do mateřství s tím, že „děti budou váš majetek a budou vás poslouchat na slovo“?

Anuket

Jinak, koukám ještě na jednu věc. Azyl jako máte namysli vy jí neposkytuji. Utíkala za mnou od nich odpoledne, aby se mohla vybrečet. Na noc u mě nikdy nebyla. Pokud máte kamarádku, tak ji do zadku prostě nekopnete a neřeknete jí „Však jdi za nimi, oni tě jen znovu zmlátí“. S tímhle přístupem vám opravdu gratuluji…

RyuzakiKate

Ty vole, jestli je tohle pravda, tak bych takovou paranoidní matku šoupla někam do blázince. Zaracha v osmnácti, vyhrožování, zákaz přátelství, aby ji nááhodou někdo nezkazil.. Kurva, tohle je život, do prdele.. Pardon, to je názor a tohle je diskuze.

Anuket

Bohužel. Lituji, že jsem si nenahrála celý rozhovor, když jsem si za ní byla promluvit a vysvětlit jí, že u mě nepila. Třešničkou na dortu bylo, když mi řekla, že dá vedle ní nůž a zavolá policii, že je opilá a ohrožuje je na životě a stejně podobné věci bude dělat, pokud bude mít JEJÍ DCERA děti. Poté, co volala mému otci (psáno níže v diskuzi) mu naznačovala, zda neuvažoval o protialkoholní léčebně PRO MĚ…! Že by přihlásila i svou dceru.

Bohužel je to vypočítavá m*cha. Nemám slušných slov po posledních dvou dnech. Na všechny je zprvu milá a pak se vybarví. Dvacet let nepracovala, je přeci „manželka pana Podnikatele“ a vymýšlela mnoho jiných kravin. Teď si založila bazárek s věcmi pro děti… Celou dobu mluvila, jak je její dcera její vizitka a opilá dcera není dobrou vizitkou pro její bazárek. Neuvědomila si však, že pokud tam dojde můj otec, který si to s ní plánuje vyříkat osobně, tak bude vizitku kazit jen sama sobě. Bohužel to opět odnese její dcera. Tohle je fakt na prd situace.

Anuket

mowla – to, že se do jejich rodiny nemám co míchat, je pravda. Bohužel, když ke mně utíká, protože ji otec zmlátil, či protože ji chce odhlásit ze školy (chodí na osmileté gymnázium, s výborným prospěchem, nyní půjde do posledního ročníku), jelikož neumyla nádobí, to prostě nejde přehlížet.

Stejně tak nemám co odkývat její matce. Z žádném případě jí neodkývu, že jí opíjím dceru, což vzniklo ve výplodu její hlavy a ještě abych za to dostala vynadáno.

Stejně tak nechápu, proč je podle její matky dobré, že jí chce zrušit brigádu, kde si vydělá poměrně dobré peníze, přispívá také na bydlení a platí si z toho veškeré „záliby“ do kterých ji nutí rodiče chodit.

Bydlení jsem jí nabídla. Bohužel je faktem, že má ze svých rodičů takový strach, že ani odejít nechce…

anonym

Pokud ji otec mlátí – pak sociálka či PČR…
Já dokážu pochopit, že máš o kámošku starost chceš jí pomoct, ale – předeším ona musí chtít, ona se musí rozhodnout. A jediní, kdo se mohou do záležitostí oné rodiny ´míchat´, jsou úředníci – sociálky či policie.
___
To, že „jí opíjíš dceru“ – samozřejmě odkývat nemusíš… – měl jsem na mysli to, že nemá smysl jí cokoli vysvětlovat nebo se s ní dokonce hádat.
___
Proč je „podle její matky…“ – neřeš o – je to rozhodnutí její a ona má právo se tak rozhodnout. Ty – naopak, nemáš právo o tom s ní polemizovat (a taky to nemá smysl).
😉

Anuket

S tím, že jí chce zrušit brigádu, a že je to její rozhodnutí a MÁ PRÁVO se tak rozhodnout – o tom polemizovat můžu. Plnoletému brigádu zrušit nemůže, jde dělat bordel někam zbytečně… Že to nemá smysl, to chápu.

Za její matkou jsem si byla promluvit. Byl to hodinový rozhovor, mluvila jsem s ní slušně (což mi u tak břitkého člověka bylo proti srsti), nicméně z její strany samá přetvářka. Kdovíjak není ráda, že jsem jí vše řekla, zašla za ní, bla, bla, bla… No, o den později sebrala kamarádce mobil, našla si v něm moje číslo a volala mi velmi pozdě večer. Vzbudila jak mě, tak mého přítele, který ráno vstával do práce a jen jsem poslouchala, jaká jsem lhářka a dožadovala se čísla na mého otce. Dát jsem jí ho nechtěla, nemělo to smysl. Nakonec jsem jí ho ale dala, protože jsem věděla, že on nebude poslouchat cizí hysterickou babu. Trefa. Poslal ji po 10 minutách rozhovoru zvysoka do pr… Poté jí volal ještě jednou a řval do mobilu (to vím, že můj otec zařvat umí), že si bere urážku své dcery osobně a zajde si to vyřídit k ní do práce.

No její hysterické matce mám sto chutí zajít zatleskat. Protože pokud za ní dojde můj otec, tak to bude ještě zajímavé…