Rokio

Co dělá člověk, který přemýšlí o nesmrtelnosti chrousta?

Nejlepší odpověď
annas

Když se zamyslím nad formulací, uvedu různé úhly pohledu.

A. Uvedu jako nadsázku., když úsloví použije člověk pro zbytečnost aj.

Jde o paradoxní spojení . Nesmrtelný je např. člověk, který se něčím proslavil, je nezapomenutelný. Co může mít takový malý brouk společného s nesmrtelností, když je to škůdce, v době jeho hojného výskytu se na něj šlapalo. Takže spojení je hloupost, vyjadřuje nedůležitost dané situace či problému atd.

Proč třeba přemýšlet, že se dotyčný jmenuje třeba Stavinoha, Straširybka, Srašpytel? Proč se stůj nejmenuje židle a naopak? Proč má soused lepší dům než on,? Proč ten dělá to a ten zas tohle? Jenže když dva dělají totéž, není do totéž…

Člověk, který přemýšlí nad nesmrtelnosti chrousta, se zabývá něčím nedůležitým, nepodstatným, nevhodným atd. Ale i tak by někdy mohlo toto přemýšlení přinést užitek.

B. Význam bez nadsázky – 1 a 2

1. Využiji filozofické kategorie. Jedna z nich – konkrétní – jedinečné, poznáváme pomocí společných znaků, tedy obecného.

Chroust je pojem (slovo), které pojmenovává určitý druh hmyzu se stejnými vlastnostmi. .Je to obecný pojem, zatímco tvor chroust, který leze, žere, ničí atd. je konkrétní jedinec.

V tomto směru je chroust nesmrtelný, ale je zbytečné o něm přemýšlet.Zatím slovo chroust nevymizelo.

2. Kdo úsloví vymyslel, těžko se dovíme. Mohl to být třeba nějaký filosof, biolog, nebo někdo jiný, který si uvědomil, jak se chroust rozmnožuje. Má přece tak, jako ostatní živočichové včetně člověka zakódované geny svých předků, které předává dál. .

Takže i takto je nesmrtelný, je možné ale přemýšlet, jak se ho zbavit, aby člověka jeho nesmrtelnost nezničila.

Totiž počet „nesmrtelných“ jedinců se zmenšuje, ničí je chemie. V současnosti je vidět málo chroustů. . Kdyby chroust byl opravdu nesmrtelný, zničil by jistým způsobem „lidstvo“ tím, že by zlikvidovat např. celé stromy, tím, že sežral jejích listy.

3. Samozřejmě, že toto sousloví se týká přeneseně člověka, konkrétního jedince, který někde či někomu způsobuje problémy, není užitečný atd.., proto ho „vykopnou dveřmi a vrátí se oknem“. Takže přeneseně je „nesmrtelný“. Jakási teorie věčného návratu.

Proč by někdo přemýšlel o tom, že se třeba něčím provinil atd.

Doplněno
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-premyslet-nad-nesmrtelnosti-chrousta

--

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.