Lleni

Co bylo dřív vejce nebo slepice ?

Podle mě vejce- bylo vejce dinosaurů..;))
A podle vás??

Nejlepší odpověď
annas

Sama jsem na tuto otázku již odpovídala několikrát.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=vejce%20ne­bo%20slepice

Moje odpověď.

Jde o filozofickou otázku, která vrtala hlavou již řeckým filozofům. Např. Aristoteles věřil, že jak slepice, tak vejce musely existovat současně: „První člověk na zemi by musel být zplozen bez matky nebo bez otce, což odporuje přírodním zákonům. Proto nemohlo být první vejce, které dalo vzniknout slepici, či nemohla být první slepice, která snesla první vejce, neboť slepice vzešla z vejce.“
Mám pocit, že Platon tvrdil, že na tuto otázku nelze odpovědět.
Dnes se však vědci na tuto otázku dívají jako na nesprávně položenou z pohledu logiky. Jako příklad logicky nesprávně položených otázek jsou i různé slovní hříčky vír x výr (nedávno tady byla uvedena), bidlo x bydlo, vyl x vil a nepřesné matematické definice. Tedy. Co bylo dříve? Vejce nebo slepice? Tato otázka je oblíbený chyták – paradox. Málokdo si uvědomuje, že tato otázka má jednoznačnou odpověď a že řešení leží v její jazykové podobě. V jazykové podobě otázky proto, že v otázce chybí důležitá informace: Co bylo dřív – slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí.

Zajímavá diskuze.

http://www.slo­vodne.cz/slovod­ne/vejce-nebo-slepice/

Další odpovědi
quentos

tato otázka tu byla již minimálně desetkrát http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nova?questi­on=vejce+nebo+sle­pice

dudu

Podle posledních výzkumů program života existoval jako chemická látka v podobě velké molekuly DNA – kyseliny deoxyribonukleové dříve, než život sám. Z toho jako by vyplývalo, že dříve bylo „vejce“!

venkovan

Buňka – a s tím nic nenaděláš.